Polityka i Społeczeństwo

Zaskakujące słowa doradczyni premiera. Nie grozi nam już lockdown?

Flaga
Shutterstock

Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze twierdzi, że choć jesienią grozi nam nowa fala zachorowań na COVID-19, rząd nie powinien już wprowadzać lockdownu.

Lockdown już nam nie grozi?

Zdaniem ekspertki władze muszą zmienić strategię walki z koronawirusem.

– Nie powinniśmy już wracać do lockdownu, a z Covid-19 trzeba próbować normalnie żyć – powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej.

Dodała jednak, że “pewne kwestie zostaną z nami być może na zawsze”.

Maseczki w zamkniętych przestrzeniach – szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, raczej staną się już normą. Nie jesteśmy jednak w tej samej sytuacji co rok temu, gdy nikt nie był zaszczepiony. Dlatego blokowanie wszystkiego w ogóle nie powinno być już rozważane – powiedziała prof. Marczyńska.

Zastrzegła jednak, że to stanowisko jej samej, a nie całej Rady.

– Nie wolno nam podważyć programu szczepień. Jeżeli ktoś, szczepiąc się, wiedział, że będzie mógł normalnie żyć, że będzie wolny od obostrzeń, to tak powinno pozostać. Inaczej cały ten program traci sens. Szczepienia działają, chronią nas przed ciężkim przebiegiem zakażenia i hospitalizacją. Dlatego, jeżeli wróci temat obostrzeń, to nie powinny one dotyczyć osób zaszczepionych – powiedziała.

Gospodarka, głupcze

Oczywiście nie jesteśmy wszechwiedzący i zawsze może pojawić się taki wariant wirusa, który zupełnie ominie obecne szczepionki, ale nie mamy teraz do czynienia z taką sytuacją. Jeżeli więc ktoś ma przeciwciała w wyniku szczepienia, bądź jeżeli przechorował niedawno Covid-19, to powinien mieć możliwość korzystania ze wszystkich usług, które oferują różne branże. O nich też nie wolno zapominać, bo przecież wysadzanie w powietrze określonych branż co jesień czy zimę to katastrofa dla państwa, dla gospodarki, dla społeczeństwa. Musimy pogodzić się z tym, że Covid-19 z nami zostanie i starać się normalnie żyć – podkreśliła ekspertka.

Podobną strategię obrała ostatnia Wielka Brytania, która ogłosiła, że planuje już normalnie funkcjonować z COVID-19.

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie