Polityka i Społeczeństwo

Zaskakująca decyzja ws. szczepionek AstraZeneca! Preparat niechciany przez Unię Europejską?

koronawirus
Shutterstock

Okazuje się, że UE nie złożyła kolejnego zamówienia na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Informację przekazał w niedzielę we francuskim radiu France Inter komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

AstraZeneca nie dla kontynentalnych Europejczyków

– Nie odnowiliśmy zamówienia po czerwcu. Obserwujemy sytuację. Zobaczymy, co będzie się działo.

AstraZeneca to bardzo interesująca szczepionka. Została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest bardzo dobra. Jej przewagą jest prostsza logistyka i niższa temperatura przechowywania – powiedział Breton.

Skoro szczepionkę cechują takie zalety, dlaczego UE  z niej zrezygnowała? Według Deutsche Welle nie chodzi o ewentualne negatywne skutki uboczne specyfiku, ale o spór prawny wokół opóźnień w jej dostawach.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego nie wykluczył jednak następnych zamówień z brytyjsko-szwedzkiej firmy. Dodał jednak też, że UE może liczyć na innych dostawców.

Szczepionki od Pfizer i BioNTech

W sobotę UE zakontraktowała zamówienie na aż 1,8 mld dawek szczepionek od firm Pfizer i BioNTech. Dowiedzieliśmy się, że cena specyfików może być teraz wyższa niż wcześniej. Breton tłumaczył to wyższymi wymaganiami wobec szczepionek “drugiej generacji” i dodatkowymi badaniami, jakie przeprowadzano.

Celem wspólnoty jest zaszczepienie 70 proc. populacji UE do połowy lipca. Ponoć problemy dot. dostępności szczepionek są przeszłością. W UE będzie można produkować 3 mld dawek preparatów rocznie.

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie