Zapisał wszystko w testamencie, tak będzie wyglądał grób papieża Franciszka. „Z jednym napisem”

Screenshot: VaticanNewsPL
Papież Franciszek ze szczegółami zaplanował własne uroczystości pogrzebowe. O wszystkim dowiadujemy się z testamentu, który spisał.
Franciszek zmarł w wieku 88 lat
W Poniedziałek Wielkanocny O godz. 9:45 kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, poinformował o śmierci papieża Franciszka.
– Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek powrócił do Domu Ojca – przekazał duchowny.
Wiadomość była o tyle zaskakująca, że jeszcze dzień wcześniej Franciszek brał udział w wielkanocnych uroczystościach w Watykanie. Przyjął na krótką wizytę wiceprezydenta USA J.D. Vance’a. W niedzielne południe pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra na błogosławieństwo Urbi et Orbi. Następnie wsiadł do papamobile i objechał plac św. Piotra, pozdrawiając wiernych. Jak się okazuje, ostatni raz.
W poniedziałek wieczorem Watykan opublikował komunikat, w którym poinformował o przyczynach śmierci papieża. Są to: udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna niewydolność krążeniowa. – Stwierdzenie zgonu zostało dokonane na podstawie zapisu elektrokardiotanatograficznego – przekazał prof. Andrea Arcangeli, dyrektor zarządu Zdrowia i Higieny Państwa Miasta Watykańskiego.
Szczegółowe instrukcje
Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą. Zgodnie z normami konstytucji apostolskiej „Universi Dominici Gregis” Jana Pawła II z 1996 roku, uroczystość powinna zostać zorganizowana między czwartym a szóstym dniem od śmierci. Wiadomo już, że będzie to sobota 26 kwietnia.
W poniedziałek wieczorem Watykan opublikował testament papieża Franciszka. Argentyńczyk zawarł w nim m.in. wskazania dotyczące uroczystości pogrzebowych, a nawet tego, jak ma wyglądać grób. Mogiła ma być skromna i zawierać tylko jedno słowo „Franciszek”.
„Zawsze powierzałem moje życie oraz posługę kapłańską i biskupią Matce naszego Pana, Najświętszej Maryi Pannie. Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania w papieskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Większej” – wskazał Franciszek.
„Pragnę, aby moja ostatnia ziemska podróż zakończyła się w tym starożytnym sanktuarium maryjnym, do którego udawałem się na modlitwę na początku i na końcu każdej podróży apostolskiej, aby z ufnością powierzyć moje intencje Niepokalanej Matce i podziękować Jej za macierzyńską opiekę” – brzmi treść testamentu.
„Wydatki na przygotowanie mojego pochówku zostaną pokryte z datków dobroczyńców. Przygotowałem to i suma zostanie przekazana do Papieskiej Bazyliki Świętej Marii Większej. Przekazałem tam odpowiednie instrukcje Monsignorowi Rolandasowi Makrickasowi, Nadzwyczajnemu Komisarzowi Kapituły Liberyjskiej” – wskazał papież.
Źródło: Gazeta.pl