Polityka i Społeczeństwo

Zaostrzenie czy liberalizacja? Jakich zmian w prawie aborcyjnym chcieliby Polacy? [SONDAŻ]

Protesty
Shutterstock

Kompromis w sprawie prawa aborcyjnego funkcjonował w Polsce blisko 30 lat, ale wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprawił, że nie będzie już do niego powrotu. Dyskusja nad prawem aborcyjnym rozgorzała na nowo. A co sądzą w tej sprawie Polacy? Odpowiedzi udziela najnowszy sondaż.

Październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzył prawo aborcyjne.

Wywołało to masowe protesty, których głównym postulatem jest liberalizacja tego prawa. Swoje projekty przedstawiły partie opozycyjne. PO sugeruje, by przerwanie ciąży było możliwe do 12. tygodnia ciąży, ale tylko w szczególnych przypadkach, po konsultacjach z lekarzem i psychologiem. Lewica chce, by aborcja do 12. tygodnia była legalna bez względu na przyczyny decyzji. A co na temat prawa aborcyjnego sądzą Polacy? Postanowiła to sprawdzić „Rzeczpospolita”.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla „RP” nie pozostawiają wątpliwości –

Powrotu do kompromisu aborcyjnego chciałoby 25,6 procent Polaków. Podobna grupa – 25,8 procent – uważa, że dobrym wyjściem jest pomysł PO. Projekt Lewicy popiera zaś 16,8 procent ankietowanych. Widać więc wyraźnie, jak duża jest przewaga tych, którym nie podoba się zaostrzanie przepisów.

Źródło: Rzeczpospolita

Analizy szczegółowych wyników badania wskazuje, że zwolennicy zaostrzonego prawa aborcyjnego to przede wszystkim wyborcy Zjednoczonej Prawicy, osoby w wieku 60-69 lat i te, które zagłosowały na Andrzeja Dudę w ostatnich wyborach prezydenckich.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie