Zamieszanie wokół zniczy! Znany ksiądz przestrzega, by TAKICH nie kupować. „Trafiają na śmietnik”
Przed nami wszystkimi Święto Wszystkich Świętych, czyli w praktyce… sprzątanie grobów i zapalanie zniczy. Jeżeli jednak ktoś myśli, że to ostatnie to bułka z masłem, nie wie nic o zniczach! Pewien ksiądz wskazał teraz, jakich tego typu produktów nie wolno kupować. Tak, znicz zniczowi nierówny!
Kup znicze, ale właściwe!
Zapewne dla większości z naszych czytelników kupno zniczy było dotąd proste jak budowa cepa – podchodziło się do sprzedawcy koło cmentarza, kupowało taki czy inny produkt i… tyle – pozostawało zapalenie świeczki w środku i postawienie znicza na grobie.
Powyższe brzmi banalnie, ale w realiach powszechnego konsumpcjonizmu sprawa się komplikuje: nie zawsze najładniejszy znicz to właściwy znicz.
Ksiądz Janusz Chyła wskazał już jakiś czas temu na X na to, na co zwracać uwagę przy zakupie. – Uważam, że znicze, które stawiamy na grobach, nie powinny zawierać symboli religijnych, ponieważ po zużyciu trafiają na śmietnik — napisał duchowny. Chodziło mu o szacunek do sakralnych symboli – by nie leżały potem obok śmieci.
Uważam, że znicze, które stawiamy na grobach, nie powinny zawierać symboli religijnych, ponieważ po zużyciu trafiają na śmietnik.
— ks. Janusz Chyła 🇵🇱 (@Janusz1967) October 29, 2022
Podsumowując: znicz może być kolorowy, robić wrażenie, ale nie może zawierać krzyża! Niby proste, choć opinia księdza nie spodobała się internautom.
Nie no, to już przesada!
Użytkownicy X zaczęli szukać dziury w całym: zamiast – na miłość boską! – dostosować się do prostego nakazu księdza, zaczęli marudzić. A bo przecież „wszystko koniec końców kończy na śmietniku”, a do tego znicz może nam posłużyć bardzo długo, więc wcale nie wyrzucimy go na śmieci od razu…
– W domach znajdują się dziesiątki obrazków rozdawanych „po kolędzie”. Na ścianach wisi 10 obrazek święty a w mojej pracy od 5 lat stoi na szafie baranek z cukru, którego nikt nie śmie wyrzucić, bo stał na stole na tzw. „jajeczku”. Czy przypadkiem nie rozmieniamy się na symbole? — skomentowała pewna internautka.
Jeszcze inny iksowicz zaczął się mądrzyć, że symbole religijne trafiają też na szarfy pogrzebowe, wieńce, biżuterię, czasopisma i obrazki, które przecież i tak się wyrzuca do śmieci. – Co zrobić ze zniszczonym różańcem, krzyżem, obrazem, obrazkiem? Gdzie to utylizować? — dopytywał kolejny dociekliwy.
Jak widać, z nauk księdza nic nie wyszło: znów wierni zaleją cmentarze, a potem śmietniska zniczami z krzyżami!
Źródło: X