Zabrakło milionów na wynagrodzenia w KPRM. Zgarnęli je „eksperci” z PIS?

Do prawdziwego trzęsienia ziemi dojdzie w najbliższych tygodniach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wszystko to pokłosie wyników kontroli przeprowadzonej przez ludzi premiera Donalda Tuska w urzędzie przy Al. Ujazdowskich w Warszawie. Okazuje się, że dla szeregowych pracowników KPRM zabrakło pod koniec 2023 roku blisko 3 mln złotych na wynagrodzenia. Zostały one skonsumowane przez zatrudnionych w trakcie trwania kampanii wyborczej PIS ekspertów z niejasnymi zakresami obowiązków.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, pierwsze kontrole, które zostały przeprowadzone po przejęciu władzy przez nową ekipę, wykazały, że w okresie poprzedzającym kampanię wyborczą oraz w jej trakcie, zatrudniono ponad 100 nowych osób. Potwierdził to Maciej Wewiór, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu. Na finiszu rządów Mateusza Morawieckiego przyjęto dodatkowych współpracowników – zarówno w charakterze ekspertów, jak i na innych stanowiskach. – powiedział urzędnik KPRM

Afera w Kancelarii Premiera

Na ten moment trwają szczegółowe analizy zakresu ich obowiązków i sprawdzanie czego dotyczyły zadania, które te osoby wykonywały. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że były one związane z nasiloną kampanią wyborczą Prawa i Sprawiedliwości i wykorzystywaniem zasobów KPRM do agitacji. A to z całą pewnością stanowi bardzo poważne naruszenie dyscypliny finansów publicznych i może się wiązać z odpowiedzialnością karną osób, które takie działania zatwierdziły.

Pierwsze wyniki kontroli upoważniają do stwierdzenia, że dyscyplina finansów publicznych została naruszona. Badane będzie również, kto konkretnie odpowiada za ten fakt i kto zostanie pociągnięty do odpowiedzialności – zaznaczył w rozmowie z DGP Maciej Wewiór.

Dane liczbowe nie pozostawiają złudzeń. Skok na stanowiska w KPRM był oczywisty. Dane oficjalne pokazują, że na koniec 2015 r. zatrudnionych w KPRM było 555 osób, a w 2023 r. ta liczba wynosiła już ponad 775 etatów. Jednak te liczby dotyczą tylko członków korpusu służby cywilnej. W kancelarii pojawiło się wiele innych stanowisk, które określane są jako eksperckie, a nowi pracownicy zostali zatrudnieni poza korpusem. W tym okresie wynagrodzenia w kancelarii wzrosły średnio z ok. 8 tys. zł do 11,4 tys. zł brutto.

Co się stanie z „nadmiarowymi” pracownikami KPRM? Już teraz trwają rozmowy i mediacje, by odeszli z pracy za porozumieniem stron. Jeśli to się nie uda, wielu może zostać zwolnionych.

Źródło: DGP

Avatar photo
Michał Kuczyński

Ciężko jest funkcjonować w rzeczywistości, w której prawdę trzeba z wielkim trudem udowadniać, a kłamstwo trafia do mas bez weryfikacji. Piszę i komentuję politykę i sprawy gospodarcze od kiedy pamiętam, najpierw z perspektywy studenta prawa, potem urzędnika, dziś przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *