Gospodarka

Za opóźnienia w wypłacaniu 500 plus można dostać odszkodowanie. Polacy nie rozróżniają jednak kwoty netto i brutto

Nie chciał już czekać. Poszedł do sądu i dostał odszkodowanie. To pierwszy taki wyrok.

W całej Polsce setki a nawet tysiące rodzin czeka na zaległe wypłaty świadczenia 500 plus. Niektórzy mają dość dostawania ich z opóźnieniem. Niedawno doszło do precedensowego wyroku sądu, który przyznał pieniądze ojcu za to, że zbyt długo czekał na świadczenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zasądził zadośćuczynienie w wysokości 1 tys. zł i zobowiązał marszałka województwa do szybkiego wydania decyzji. Zdaniem sądu urzędnicy dopuścili się przewlekłego prowadzenia postępowania z “rażącym naruszeniem prawa”.

Świadczenie 500 plus a odszkodowanie

Wiele polskich rodzin z radością przyjęło program socjalny PiS (przez niektórych nazywany programem wyborczym a nie demograficznym). Przypomnijmy, że kosztuje on budżet państwa 23 mld zł rocznie. W zasadzie to nie budżet państwa, a każdego podatnika. Okazuje się, że przyznanie świadczenia to jedno, natomiast jego wypłata to zupełnie inna sprawa. Aż 112 tysięcy rodzin w Polsce (wg danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) czeka na zaległe pieniądze.

Czy Polacy mają świadomość skąd biorą się pieniądze na 500 plus? 

Zaległości w wypłatach 500 plus i innych świadczeń rodzinnych są niemałe. Wojewodowie nie nadążają z rozpatrywaniem spraw napływających od marszałków województw i nie są w stanie podać przewidywanego terminu wydania decyzji. Za przyczynę wskazują m.in. braki kadrowe.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźnienia w 500 plus?

Za opóźnienia w wypłacaniu 500 plus można dostać odszkodowanie. Oczywiście najpierw należy udowodnić przed sądem swoje prawo do otrzymywania świadczenia. Tak więc czekający mogą skarżyć się na przewlekłość postępowań i iść śladem ojca z Wrocławia. Czekał on na przyznanie świadczeń na okres zasiłkowy 2015/2016.

Czym jest kwota brutto a czym netto? 

Kwota podana na umowie to najczęściej kwota wynagrodzenia brutto. Jest to całość wynagrodzenia, które następnie będzie pomniejszane o należne świadczenia (podatek dochodowy oraz składki ZUS w części obciążającej pracownika). Po odjęciu podatku i obowiązkowych kosztów od kwoty wynagrodzenia brutto powstaje kwota wynagrodzenia netto. Jest to realna suma, którą pracownik za wykonaną pracę otrzyma w dniu wypłaty, czyli to co otrzyma “na rękę”.

Jakie znaczenie ma kwota netto i brutto na przykładzie 500 plus?

Brak elementarnej wiedzy wśród Polaków prowadzi do sytuacji, w której wiele osób nie ma świadomości skąd pochodzą środki na ten program! Tych pieniędzy po prostu brakuje. Rząd musi zadłużyć kraj, aby realizować obietnicę wyborczą. Zatem wdrożony program “500 Plus” może być szkodliwy dla budżetu. Sprawa wygląda tak, że bazując na ludzkiej niewiedzy wabiąc ich kwotą 500 złotych netto – za każde 500 złotych, zapłacą 700 w brutto podatkach.

Jeśli wynagrodzenie wynosi brutto 2.000 zł, to pracodawca musi wydać 2.412 – 412 zł to składki, jakie musi zapłacić państwu za zatrudnienie pracownika za 2.000 zł brutto. Natomiast pracownik nie dostanie 2 tys. zł. Dostanie netto jedynie 1.459 zł. 953 zł pracodawca potrąci mu z wynagrodzenia brutto na jego składki ubezpieczeniowe i zaliczkę na podatek dochodowy i odda… państwu.

Dalej pracownik wyda te 1.459 zł netto na zakupy, to zapłaci VAT – średnio 16%. Zatem zdolność nabywcza netto pracownika wynosi w efekcie jedynie 1.257 zł. Ta kwota będzie pomniejszona dodatkowo o inne podatki i daniny.

Podsumowując: Pracodawca wycenia pracę pracownika na 2.412 zł, ile zostało pracownikowi po potrąceniach przez państwo? – 1.055 zł netto.

Ponad 1.355 zł pobiera w podatkach pośrednio i bezpośrednio państwo. Jeśli to samo państwo zwróci 500 zł na dziecko państwu zostanie jeszcze z jego składek i podatków ponad 855 zł. Dwojgu rodziców państwo zabiera 2.710 zł. Jeśli odda im 500 zł, zostanie mu jeszcze 2.210 zł!

Tak samo jak z dochodem brutto wygląda sprawa z wydatkami z 500 plus, które o zgrozo… również są opodatkowane 

Osobiście, lepszym ekonomicznie dla Polski rozwiązaniem byłoby obniżenie opodatkowania pracy, natomiast oczywiście nie miałoby takiego efektu politycznego.

Źródło: forum-oddluzanie.pl 

fot. Shutterstock

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie