Polityka i Społeczeństwo

Za kulisami rekonstrukcji rządu. Komu chciał dołożyć Ziobro?

Właśnie poznaliśmy nowych ministrów i wiceministrów, którzy zastąpią swoich poprzedników przeprowadzających się do Brukseli, by tam pełnić funkcję europosłów.

Ponoć PiS chciało rekonstrukcją po części przykryć dzisiejsze obchody 4 czerwca, które miały być głównie wydarzeniem promowanym przez opozycję. Mimo tego w obozie władzy wybuchła walka o parę stołków.

Zastępca Ziobry

Patryk Jaki jest jednym z wygranych wyborów. Zyskał mandat europosła, ale musi przez to oddać tek wiceministra sprawiedliwości. Konieczne stało się więc znalezienie jego następcy. Miał nim być Sebastian Kaleta, którego wspiera sam Jaki. RMF FM donosi jednak, że w kontrze do tej kandydatury stał sam prezydent Andrzej Duda.

Duda stawia na Andrzeja Derę. Z tym pomysłem nie zgadza się jednak Zbigniew Ziobro, dziś stojący na czele całego resortu. Zapewne nie ufa osobie z obozu Pałacu Prezydenckiego. Nie wiadomo, czy w tej kwestii udało się dojść do porozumienia.

Zmiany, zmiany, zmiany…

O konieczności rekonstrukcji rządu mówił już premier Mateusz Morawiecki niedługo po ogłoszeniu wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego. W TVP podkreślił, że będzie mu żal, bo „było to znakomite grono kolegów”.

Przypomnijmy, że do Brukseli wyprowadza się np. wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, rzecznik rządu Joanna Kopcińska oraz minister w Kancelarii Premiera Beata Kempa.

W ich miejsce zostali już powołani nowi ministrowie. Jacek Sasin na wiceprezesa Rady Ministrów, Paweł Banaś na ministra finansów, Bożena Borys-Szopa na ministra rodziny pracy i polityki społecznej. Zamiast Anny Zalewskiej szefem MEN został Dariusz Piontkowski, a zamiast Joachima Brudzińskiego ministrem spraw wewnętrznych i administracji została Elżbieta Witek. Michał Dworczyk i Michał Woś zostali ministrami członkami Rady Ministrów (ministrowie bez teki).

Jest to zapewne ostatnia zmiana w rządzie przed wyborami, które mają odbyć się 13 października. Była to też ostatnia szansa dla PiS, by pozbyć się kontrowersyjnych szefów resortów.

Źródło: RMF FM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie