Polityka i Społeczeństwo

Z tego zarzutu trudno będzie się Dudzie wytłumaczyć. Politycy KO trafili prezydenta w czuły punkt

duda
Flickr.com/Kancelaria Prezydenta

Oskarżamy prezydenta Andrzeja Dudę o krycie swoich partyjnych kolegów, umożliwiające im ukrywanie majątku – mówili dziś posłowie KO Paweł Olszewski i Aleksandra Gajewska. Tak należy bowiem ich zdaniem zinterpretować wniosek prezydenta do TK o zbadanie konstytucyjności ustawy z września 2019.

Przypomnijmy, że w październiku 2019 roku prezydent skierował ustawę o jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych do Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło o to, by instytucja zbadała konstytucyjność przepisów. Gajewska i Olszewski  zarzucili mu teraz, że choć on i inni politycy PiS publicznie mówią, że politycy powinni ujawniać także majątki swoich najbliższych, w praktyce robią wszystko, by tak się nie stało.

Duda chroni swoich kolegów!

– W pełni świadomy mogę oskarżyć prezydenta Andrzeja Dudę, że chroni swoich kolegów, nie chcąc doprowadzić do tego, by majątki rodzin i żon były jawne. Pan prezydent skierował projekt ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, a raczej do wynalazku towarzyskiego pana prezesa Kaczyńskiego, więc wiemy doskonale, jak to się skończy – mówił Olszewski.

Gajewska dodała, że już w 2018 r. media pisały o tym, że premier Mateusz Morawiecki przepisał majątek na żonę. Z kolei we wrześniu 2019 r. Sejm uchwalił ustawę, która zakładała ujawnianie majątków polityków. Tyle że dalszą drogę legislacyjną zablokował Duda. – Dzisiaj wciąż mamy dziurawe prawo, które pozwala m.in. ministrowi Szumowskiemu wykorzystywać sytuację i nie wykazywać majątku swojej żony czy swojego brata – powiedziała.

– Żeby zdobyć zaufanie wyborców trzeba mówić prawdę – grzmiała Gajewska. – Są dobre standardy, takie jak pokazał wczoraj prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski – złożył oświadczenie i wykazał cały swój majątek. Tak można działać w polityce i tego oczekujemy od przedstawicieli PiS – dodała posłanka KO.

Ustawa, która wprowadzi jawność w życiu publicznym

Według wspomnianej ustawy premier, ministrowie, posłowie, posłowie do PE, senatorowie, prezesi: TK, NSA i Sądu Najwyższego oraz osoby stojące na czele instytucji państwowych będą zobowiązane do umieszczania w swoim oświadczeniu majątkowym informacji o majątku osobistym najbliższych. W kontekście afer z ostatnich lat – dot. ministra Szumowskiego, ale też Banasia czy Morawieckiego – nowe przepisy wydają się konieczne. Jak widać, nie wszystkim są jednak chyba na rękę.

Źródło: bankier.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie