Gospodarka

Wzrostu cen nie da się nie zauważyć, portfele Polaków mocno to odczują. Inflacja poszybowała w górę

GUS potwierdził wstępne wyliczenia sprzed dwóch tygodni dot. inflacji. Ta w kwietniu wyniosła aż 4,3 proc. rok do roku i 0,8 proc. porównując z marcem. To najwyższy wynik od marca ubiegłego roku. Co ciekawe, mocno zdrożały pewne owoce.

Czereśnie po rekordowych cenach

163 złote trzeba zapłacić za kilogram czereśni. To cena z jednego z podwrocławskich sklepów. Czereśnie to jednak nie jedyne rekordowo drogie owoce. Tak samo zdrożały truskawki.

Na rynku hurtowym w Broniszach polskich truskawek jest nadal mało, natomiast sporo jest dostaw z importu. Znacznie podrożały ubiegłoroczne warzywa korzeniowe, bo brakuje młodych – poinformował ekspert rynku Maciej Kmera. Jak dodał, “truskawki są w ilościach śladowych, sprzedają je 2-3 osoby w opakowaniach jednokilogramowych. Kosztują 30-34 zł za kilogram.”

Co jeszcze zdrożało?

To nie koniec. Zdrożały też paliwa. Olej napędowy o 3,2 proc. w kwietniu, a 24 proc. rok do roku. Benzyna o 4,2 proc. w kwietniu, a 28,7 proc. w skali roku. Z kolei gaz LPG podrożał o 40,5 proc. rdr.

Więcej zapłacimy też za warzywa i mięso. Te pierwsze zdrożały o 2,5 proc. w kwietniu w porównaniu z marcem. Mięso podrożało w kwietniu o 1,3 proc. mdm.

Kolejne złe wieści? Wywóz śmieci zdrożał o 27,8 proc. rok do roku, energia elektryczna o 9,5 proc., zaopatrywanie w wodę o 4,6 proc., zaś usługi kanalizacyjne o 4,4 proc.

Jeśli chodzi o rynek żywnościowy zdrożały zaś: wody mineralne (o 8,7 proc. rdr), mięso drobiowe (o 6,8 proc.), mąka (o 5,3 proc.) i ryż (o 5,3 proc.).

Źródło: Businessinsider

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie