Polityka i Społeczeństwo

Wyszły na jaw ukrywane dotychczas poprawki do ustawy o KRS. PiS posunęło się za daleko!

Jesteśmy właśnie świadkami ostatniego etapu przejmowania przez Prawo i Sprawiedliwość całkowitej władzy w Polsce, z podporządkowaniem sądownictwa powszechnego włącznie. Dziś rozpoczęły się sejmowe prace nad prezydencką nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz uzgodnionymi w pozakonstytucyjnym trybie poprawkami autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Skutkiem uchwalenia tej ustawy będzie totalna likwidacja niezależności samorządu sędziowskiego i jej podporządkowanie woli sejmowej większości. Jawnie sprzeczne z Konstytucją złamanie zasady trójpodziału władzy skutkujące stworzeniem nowej, skrajnie upolitycznionej KRS, z większością członków desygnowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że cała heca toczy się nad nowelizacją ustawy, która zmienia jedynie jeden artykuł w obowiązującej ustawie o KRS, co wprost pokazuje intencje jej autorów. Nie chodzi o żadne usprawnienie sądownictwa a o czystkę kadrową, do której nowelizacja ma doprowadzić. To nie jest żadna reforma i należy głośno o tym mówić. Tym bardziej po tym, jak reporterzy RMF FM dotarli do treści poprawek PiS, na które prezydent Duda, fałszywie postrzegany jako obrońca upolitycznienia sądownictwa przystał, najprawdopodobniej w zamian za uzyskanie władzy w obszarze spraw zagranicznych i pozbycia się Antoniego Macierewicza z rządu. Co bowiem jest w tych poprawkach? Nic innego jak przekazanie całości władzy nad kandydatami do KRS w ręce Prezydium Sejmu, w którym przypomnijmy, PiS ma większość.

Z ustaleń Cezarego Michalskiego wynika, że nawet propozycja wyboru większością 3/5 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, zwanej tzw. “poprawką Rzymkowskiego” – posła Kukiz’15, który ponoć był jej pomysłodawcą będzie całkowitą fikcją. Abstrahując już od samej kwestii powoływania sędziów do KRS przez Sejm, co jest jawnym złamaniem Konstytucji (ta przewiduje TYLKO CZTERECH członków KRS wybieranych przez Sejm), to wybór 15 członków wcale nie odbędzie się większością kwalifikowaną. Kluczowe bowiem znaczenie będzie miało stworzenie listy 15 kandydatów do KRS, spośród sędziów zgłoszonych przez kluby parlamentarne. Ograniczeniem ma być możliwość zgłoszenia maksymalnie 9 członków przez jeden klub i zagwarantowanie co najmniej jednemu znalezienia się na ostatecznej liście. Tyle, że ostateczny kształt listy 15 kandydatów na członków KRS będzie należał do Prezydium Sejmu.

Ten organ sejmowy liczy obecnie 6 osób, czyli marszałka Sejmu wraz z wicemarszałkami. W tym ciele znajduje się 3 polityków PiS i po jednym z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Kukiz’15. Ważne jest jednak to, że decyzje w tym ciele zapadają większością głosów jednak przy decydującym głosie marszałka Sejmu. Oznacza to, że to Marek Kuchciński, Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki realnie zdecydują, jakich kandydatów zatwierdzić, a jakich odrzucić. Nawet jeśli PO i .N wezmą udział w tej niekonstytucyjnej hucpie politycznej, to i tak będą zdani na łaskę polityków partii rządzącej. To, czy zatwierdzona przez PiS lista 15 kandydatów zostanie potwierdzona przez Sejm większością 3/5 czy większością bezwzględną ma zupełnie drugorzędne znaczenie.

Nie wolno bezczynnie patrzeć na to, co PiS robi z polską Konstytucją i polskim ustrojem. Dlatego też zachęcamy do udziału w protestach, jakie już w najbliższy piątek odbędą się w całej Polsce. W Warszawie przed Pałacem Prezydenckim, w innych miastach pod lokalnymi sądami. To nie czas na spory i zarzuty o zawiedzione nadzieje. Dziś stawką jest polska demokracja.

Źródło: RMF FM

fot. flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie