Polityka i Społeczeństwo

Wyrok TK ws. RPO pokazał hipokryzję PiS. “Postkomunistyczny prokurator zlikwidował demokratyczną instytucję”

Czarny scenariusz się spełnił. Szokująca arogancja Prezes Trybunału Konstytucyjnego
fot. Shutterstock/ Michael Wende

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, profesor Marcin Matczak, zwrócił uwagę na towarzyszącą całemu wydarzeniu paranoję. Paranoję rządzących.

Trybunał Konstytucyjny, będący pod butem namaszczonej przez PiS mgr. Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis pozwalający Rzecznikowi Praw Obywatelskich pełnić funkcję po upływie kadencji jest niezgodny z konstytucją. Trybunał dał Sejmowi trzy miesiące na przygotowanie ustawy, która ustali, kto pełni obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich po zakończeniu jego kadencji, gdy Sejm i Senat nie wybiorą następcy.

Wczorajsze występy atrapy TK komentował w rozmowie z Onet.pl prof. Marcin Matczak. Prawnik podkreśla, że nie spodziewał się innego rozstrzygnięcia. – Te zmiany dotyczące składu, to dziewięciokrotne odraczanie, szukanie grupy ludzi, którzy tę haniebną decyzję podejmą, było ewidentne. Przebieg rozprawy, zadawane Adamowi Bodnarowi pytania wskazywały jednoznacznie na to, do czego to zmierza – mówi portalowi.

Prawo i Sprawiedliwość od lat wyznaje zasadę “nasz esbek to dobry esbek” i w myśl tego prawidła rozlicza z przeszłości wszystkich dookoła. Aby daleko nie szukać, przykładem może być tutaj, będący coraz bardziej na politycznym aucie, Antoni Macierewicz. Przed laty rozliczał i piętnował Wojskowe Służby Informacyjne (WSI), udowadniając, że są złem wcielonym, kradną, manipulują i kreują życie polityczne w Polsce. Praktyka pokazała coś zupełnie innego. Antoni Macierewicz, gdy szefował resortowi obrony, wysyłał na placówki zagraniczne ludzi z przeszłością w WSI.

To jest właśnie ta paranoja towarzysząca od lat obozowi Jarosława Kaczyńskiego. Nie inaczej było w przypadku rozliczana przez rządzących sędziów Sądu Najwyższego. I na to zwrócił uwagę prof. Marcin Matczak.

– Od 6 lat słyszymy, że największym problemem polskiej praworządności jest to, że postkomunistyczni sędziowie zasiadają w Sądzie Najwyższym. Dzisiaj postkomunistyczny prokurator zlikwidował demokratyczną instytucję wolnej Polski. Usłyszymy zapewne, że jest to triumf państwa prawa – powiedział Onetowi.

Źródło: Onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie