Polityka i Społeczeństwo

Wyrok TK trafił na pierwszą stronę prestiżowego brytyjskiego dziennik. “Polacy grożą strzałem w stopę”

Shutterstock

Czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. unijnego prawa nie pozostało niezauważone za granicą. O wyroku TK napisał m.in. prestiżowy „Financial Times”.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że część zapisów Traktatu o Unii Europejskiej jest niezgodna z polską konstytucją. Według polityków opozycji i wielu obserwatorów, orzeczenie to jest dużym krokiem w kierunku polexitu. Polskie władze dały bowiem znak, że będą odrzucać niewygodne dla siebie zapisy unijnego prawa, co będzie tylko generować i napędzać konflikty między Warszawą a Brukselą.

Choć PiS zapewnia, że nie ma mowy o wyprowadzeniu Polski z UE, to czyny wskazują co innego. „Financial Times” w swoim artykule o wyroku TK sugeruje, że sytuacja może po prostu wymknąć się spod kontroli, jak w przypadku brexitu. „FT” zastanawia się też, dlaczego politycy PiS podsycają nastroje antyunijne. Podaje przykład wypowiedzi Marka Suskiego i Ryszarda Terleckiego o “brukselskim okupancie” i “szukaniu drastycznych rozwiązań”, nazywając ich „wieloletnimi powiernikami Kaczyńskiego”. Według dziennika wyrok TK to „igranie z ogniem”.

Polacy grożą strzałem w stopę, jeśli nie w głowę – obrazowo pisze FT.

PiS ma bowiem świadomość, że miażdżąca większość Polaków chce, aby kraj pozostał w strukturach UE – nie ma sondażu, który pokazywałby co innego. Przez wyrok TK Polska może też mieć problem z otrzymaniem pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Thu Nguyen, pracownica polityczna w Jacques Delors Centre, powiedziała, że Komisja powinna teraz całkowicie odrzucić polski plan. Komisja jest jednak jednocześnie pod presją zbadania uprawnień, które pozwoliłyby jej w pewnych okolicznościach wstrzymać polskie fundusze rozwoju regionalnego – informuje “Financial Times”.

Źródło: Business Insider

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie