Polityka i Społeczeństwo

Wypromował Lecha Kaczyńskiego, dziś wbija szpilę Prawu i Sprawiedliwości. Przegląd tygodników politycznych

Każdego tygodnia Polacy dostają do swoich rąk kolejne wydania popularnych tygodników politycznych. Tematy, które poruszają publicyści często przegrywają z gorącymi, aferalnymi newsami, jakie każdego dnia dostarczają nam dzienniki, są jednak godne uwagi i zapamiętania. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy podsumowanie najciekawszych kwestii, jakie ich autorzy przygotowali dla swoich czytelników. ​Czy tego chcemy, czy nie, prezentują one dwa światy, w których żyją dziś Polacy.​

Do Rzeczy

Tygodnik na okładce pyta, kto będzie rządził Polską w 2019 roku i kto będzie wodził rej w Unii Europejskiej. Piotr Semka pisze, że jeśli PiS wygra jesienne wybory, to stanie się trwałym trendem, a nie tylko epizodem. Jeśli wygra Platforma, to zrobi wiele, by PiS zmarginalizować i pozbawić partię Jarosława Kaczyńskiego szans na polityczny powrót. Wynik rywalizacji w Polsce wpłynie na kształt całej Europy i na odwrót. Autor “ostatnią stawką batalii przyszłego roku” określa plan agresywnej laicyzacji Polski na wzór irlandzki, snuty przez liberałów i lewicę.

Rafał A. Ziemkiewicz przepowiada, że Platforma nie ma nawet co marzyć o powrocie do władzy. W wyborach do Parlamentu Europejskiego PO jest w stanie powtórzyć efekt mobilizacji w wielkich miastach, ale nie na taką skalę jak w wyborach samorządowych. W wyborach parlamentarnych będzie walczyła o utrzymanie hegemonii nad opozycją i ewentualnie o to, by PiS zabrakło kilku mandatów do samodzielnej większości.

Wojciech Wybranowski pisze o planach, jakie snute są w Prawie i Sprawiedliwości przed wyborami do europarlamentu. Z jego informacji wynika, że do Brukseli mogą polecieć najbliżsi współpracownicy Zbigniewa Ziobro. Rozmówca Do Rzeczy mówi, że po takim ruchu Ziobro podczas negocjacji koalicyjnych przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r., będzie miał poważny problem z przekonaniem Kaczyńskiego i jego współpracowników, by po ewentualnie wygranych wyborach powierzyli mu mandat ministerialny na kolejną kadencję.

Wprost

Na okładce politycy i aktorzy, a w środku przewidywane trendy na 2019 rok. Na pierwszym miejscu jest Donald Tusk, który w przyszłym roku będzie budził największe emocje na naszej scenie politycznej. Powrotu byłego premiera wyczekuje spora grupa polityków opozycji. Na drugiej pozycji Mateusz Morawiecki jako przyszłoroczna twarz Zjednoczonej Prawicy w dwóch kampaniach wyborczych. Na trzecim miejscu Annegret Kramp-Karrenbauer, nowa szefowa niemieckiej chadecji.

Rubryka plotkarska pisze o dzieleniu skóry na niedźwiedziu wewnątrz Platformy Obywatelskiej. Po wyborach samorządowych w partii panuje przekonanie, że wybory do Sejmu są w kieszeni. Zaczęło się nawet dzielenie stanowisk ministerialnych. Bogdan Zdrojewski ma podobno obiecaną tekę ministra. W rządzie Donalda Tuska był ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Krzysztof Brejza jest przymierzany do fotela ministra sprawiedliwości.

W środku wywiad z byłym premierem i szefem Parlamentu Europejskiego prof. Jerzym Buzkiem, który uważa, że należy wrócić do pierwotnych ideałów Solidarności zarówno w Polsce, jak i w Europie. Według Buzka politycy muszą znowu uwierzyć w ludzi i oddać im władzę w praktyce i przypomina zwycięskie hasło AWS w 1997 r. – “Idziemy po władzę, żeby oddać ją ludziom”. Wybory samorządowe określa jako punkt zwrotny, bo powstrzymały trwający od trzech lat pochód rządzących i zagarnianie kolejnych przyczółków władzy. Odnosi się także do pytań o Lecha Kaczyńskiego, którego mimochodem wypromował w 2000 roku, robiąc go ministrem sprawiedliwości w swoim rządzie. Wbija jednocześnie szpilę obecnemu obozowi władzy, przypominając że rzekomi realizatorzy jego politycznego testamentu zupełnie się sprzeniewierzyli wartościom, które Lech Kaczyński tak cenił. – Lech Kaczyński miał zdrowe poglądy na wymiar sprawiedliwości, przecież to on powtarzał, że Trybunał Konstytucyjny jest nie do ruszenia, że generalnie mamy dobrze skonstruowany system sądownictwa i że trzeba strzec jego niezależności – mówił były premier.

Prof. Janusz Czapiński w wywiadzie przewiduje, że w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS osiągnie gorszy wynik niż pięć lat wcześniej. Zastanawia się, kto zostanie wyznaczony na kozła ofiarnego, i na ile politycy Zjednoczonej Prawicy, którzy niespecjalnie sympatyzują z Mateuszem Morawieckim, będą prowadzili grę przeciwko niemu. Według profesora po wyborach parlamentarnych PiS utrzyma władzę, ale będzie skazany na koalicję. O wielkiej koalicji opozycji na przyszłoroczne wybory mówi, że dzisiaj nie jest pewien, czy ona powstanie.

Sieci

Tygodnik braci Karnowskich alarmuje na okładce o cenzurze, jaka szaleje w Europie i pisze o czym nie można mówić m.in. w Szwecji, Niemczech i we Francji. W Niemczech weszła ustawa nakazująca mediom społecznościowym usuwanie wpisów, które zostaną zgłoszone przez użytkowników jako siejące nienawiść. W Szwecji 65-letnia emerytka trafiła przed sąd za napisanie, że muzułmańscy imigranci to szkodniki. We Francji parlament przyjął ustawę, która umożliwia walkę z fake newsami w okresie kampanii przedwyborczych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński został laureatem nagrody “Człowiek Wolności” tygodnika Sieci za rok 2018. Gliński w wywiadzie mówi m.in. że w Polsce jest pełna wolność słowa i sztuki. Pytany o nakładanie maski przedwyborczej odpowiada, że każda partia szuka się sposobów na wyrównanie szeregów, na większą spójność przekazu. Wierzy, że Krystyna Pawłowicz nadal pozostanie członkiem obozu rządzącego.

Stanisław Janecki uważa, że przesunięcie wyborów do Sejmu i Senatu przed wybory do europarlamentu są grą opozycji i mediów, aby sprowokować do takiego kroku Zjednoczoną Prawicę.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie