Polityka i Społeczeństwo

Wypłata środków z Funduszu Odbudowy zagrożona. Co na ten temat sądzą Polacy? [SONDAŻ]

Unia chce powstrzymać nadużycia rządu PiS. Takiej arogancji otoczenia premiera nikt się nie spodziewał
Fot. P. Tracz / KPRM

Zaognia się konflikt między Polską a Unią Europejską. W efekcie zagrożona jest wypłata środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Co na ten temat sądzą Polacy? Odpowiedzi udziela najnowszy sondaż.

Polska wciąż czeka na wypłatę środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Przekazanie 57 mld euro zależy jednak od zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy, czego Komisja Europejska nadal nie zrobiła. Wszystko przez konflikt w sprawie praworządności w Polsce, który zaognił się po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja trybunału Julii Przyłębskiej otworzyła rządowi PiS furtkę, by nie akceptować niektórych wyroków TSUE.

Sytuacji nie uspokoił swoim wystąpieniem Mateusz Morawiecki. Na forum Parlamentu Europejskiego polski premier zarzucał Unii, że ta stosuje wobec Polski szantaż finansowy. W Brukseli coraz głośniej wybrzmiewają głosy żądające wdrożenia mechanizmu warunkowości – pieniądze za praworządność – wobec Polski.

Czy wypłata środków powinna zależeć od przestrzegania przez Polskę praworządności? Co na ten temat sądzą Polacy? Odpowiedzi udziela najnowszy sondaż przeprowadzony przez United Surveys dla portalu WP.

26,2 proc. respondentów uważa, że Unia „zdecydowanie” powinna wypłacić Polsce należne środki. Kolejne 22,4 proc. „raczej” zgadza się z tą opinią. Nie brakuje jednak osób, które mają przeciwną opinię. 17,3 procent uważa, że Unia „raczej” nie powinna przekazywać Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a 16,4 procent wybrało odpowiedź „zdecydowanie nie”.

Szczegółowe wyniki sondażu pokazują, że to przede wszystkim wyborczy Zjednoczonej Prawicy – aż 75 proc. – oczekuje od Unii Europejskiej wypłaty środków. Z kolei ich zdanie podziela zaledwie 27 proc. wyborców KO i 24 proc. wyborców Lewicy.

Źródło: WP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie