Polityka i Społeczeństwo

Wynik tych wyborów wcale nie taki pewny. Jest nowy sondaż!

Wybory już 13 października, czyli za niecały miesiąc. Jak więc prezentują się potencjalne wyniki poparcia poszczególnych partii? Nowy sondaż przygotował Instytut Pollster na zlecenie “Super Expressu”.

Okazuje się, że niekwestionowanym liderem w wyścigu do Sejmu jest PiS. Co gorsza dla opozycji, do parlamentu mogą wejść politycy Konfederacji, której bliżej jednak do partii rządzącej niż do PO, PSL a zwłaszcza Lewicy.

Jak na razie Prawo i Sprawiedliwość cieszy się poparciem aż 45 procent ankietowanych. Taki sam wynik ugrupowanie miało w poprzednim badaniu. Pokazuje to, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma ugruntowaną pozycję i może być niemal pewna zajęcia 1. miejsca w wyborach. Czy to jednak gwarantuje kontynuację rządów?

Opozycja

Koalicja Obywatelska może liczyć na 26 proc. poparcia, natomiast Lewica na 14 proc. Już poza podium stoi Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska (8 proc.). Pokazuje to, że istnieje szansa na sukces opozycji. Kluczem będzie jednak rozłożenie mandatów po przeliczeniu wyników wyborczych. Może więc powrót Lewicy do Sejmu okaże się szansą dla PO i PSL na odzyskanie władzy?

Prawicowa Konfederacja znajduje się na granicy progu wyborczego, bowiem uzyskuje wynik 5 proc. Wejście do parlamentu tej siły może okazać się decydujące, bowiem potencjalni posłowie tego zlepku prawicowych organizacji (czy ktoś w końcu wie, kto wchodzi w skład Konfederacji?) mogą wesprzeć PiS, jeśli partii Kaczyńskiego zabranie kilku szabel do rządzenia.

Krajobraz po wyborach

Jak sytuacja będzie wyglądała po 13 października? Mimo pozorów czekają nas może nawet najciekawsze wybory po 1989 r. PiS może utrzymać władzę, może nawet postarać się o większość konstytucyjną. W najgorszym dla partii obecnie rządzącej scenariuszu pozostaje szukanie koalicjanta. KO odpada, bowiem oznaczałoby to polityczne samobójstwo dla Grzegorza Schetyny. Lewica? Choć kilka lat temu media zastanawiały się nad sojuszem SLD z PiS, dziś chyba także nie zostałoby to dobrze zrozumiane przez elektoraty obu obozów. Pozostaje PSL z Pawłem Kukizem na pokładzie, który pokazywał już, że potrafi być dość obrotową partią… W rezerwie jest jeszcze Konfederacja. Nie, wynik tych wyborów wcale nie jest pewny…

 Źródło: Super Express

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie