Polityka i Społeczeństwo

Wybory na Węgrzech ostatnią nadzieją Kaczyńskiego. Od Orbana zależy, czy dostaniemy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy?

PiS popsuło relacje Polski z Unią Europejską. Z licznych konfliktów ciężko będzie wyjść rządowi z twarzą, a na szali są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Czyżby ostatnią nadzieją PiS były… wybory na Węgrzech?

Wybory parlamentarne na Węgrzech zaplanowane są na kwiecień tego roku. O przedłużenie władzy walczy Viktor Orban, ale ma godnego przeciwnika – zjednoczony blok opozycyjny.

Te wybory są bardzo ciekawe z punktu widzenia Polski. Jeżeli Orban przegra, da to impuls polskiej opozycji. Z kolei kolejna kadencja obecnego premiera podniesie morale PiS. Obóz władzy liczy też, że będzie miało to też wpływ na podejście UE do Polski.

Jeśli Viktor Orban wygra wybory, to Unia Europejska nam odpuści, jak nie, to może przez 1,5 roku nas grillować, bo stracimy sojusznika w Europie. Dzięki Orbanowi w UE muszą się z nami liczyć, bez niego zacznie się nagonka na Polskę w sprawie praworządności – mówi polityk Zjednoczonej Prawicy w rozmowie z Wprost.

Komisja Europejska uzależnia wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy od likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. PiS nic z tym nie robi z powodu sporu wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Zbigniew Ziobro nie chce słyszeć o likwidacji ID, a jego zdania ignorować nie można, bo PiS zostanie bez większości w Sejmie.

Nie należy likwidować Izby Dyscyplinarnej poprzez realizację orzeczenia TSUE, który przekroczył swoje kompetencje. Bezprawnie wydał decyzję o zawieszeniu części konstytucyjnego organu państwa, jakim jest Sąd Najwyższy – grzmiał Ziobro w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Pat trwa, a że partia Kaczyńskiego zrujnowała relacje z UE i sama ich nie naprawi, liczy na sprzyjające okoliczności. PiS-owi pozostaje nadzieja, że jeśli Orban wygra wybory, Unii nie będzie chciało kopać się z dwoma krnąbrnymi członkami. Kwietniowe wybory na Węgrzech będą więc przez Polskę uważnie śledzone.

Źródło: Wprost

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie