Polityka i Społeczeństwo

Wyborcze alerty od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Te SMS-y zaskoczyły Polaków

Polacy odczytali dziś na swoich telefonach zaskakujący SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Czyżby czekały nas wyjątkowo trudne warunki pogodowe? Nie, RCB informuje, że w II turze wyborów prezydenckich niektóre grupy osób mogą głosować bez kolejki.

Do alertów RCB zdążyliśmy się już przyzwyczaić. „Uwaga! Dziś w nocy ulewny deszcz i burze z gradem”, „Uwaga! Dziś po południu prognozowane ulewy, możliwe lokalne podtopienia”. Zawsze chodziło o wyjątkowe sytuacje, okoliczności, które mogą zagrażać zdrowiu lub życiu obywateli. Dziś jednak Polacy przeczytali alert osobliwej treści:

II tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki.

Wyborcze SMS-y wywołały sporo emocji. Alert odebrano jako łamanie ciszy wyborczej czy dyskretną kontynuację kampanii wyborczej. Pojawiły się opinie, że ich wysyłka ma ukryty cel – zachęcenie do udziału w wyborach konkretnej grupy, której – sądząc po statystykach – mobilizacja może mieć wpływ na wynik wyborów. SMS został wysłany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 15 czerwca 2020, które w lokalach wyborczych zapewnia obsługę w pierwszej kolejności osobom powyżej 60 roku życia, kobietom w ciąży, osobami z dziećmi do lat trzech i niepełnosprawnym.

Nie widziałbym podstawy do kwestionowania tego rozporządzenia z prawnego punktu widzenia. Gorzej byłoby, gdyby w takim rozporządzeniu doprowadzono do istotnego ograniczenia praw obywatelskich – skomentował rozporządzenie Wojciech Hermaliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Można na to patrzeć jako rodzaj zachęty do głosowania, ale właściwym byłoby kierować go do wszystkich grup, a nie robić tego wybiórczo – dodaje Hermaliński.

https://twitter.com/StanislawZoltek/status/1281899696701739008

 

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie