Polityka i Społeczeństwo

Wyborcy wściekli po decyzji muzyka. To koniec Kukiza?

Poważny samobój Pawła Kukiza. Tak chwalił Morawieckiego, że podważył własne poglądy
fot. flickr

Małżeństwo Kukiz’15 i PSL bez wątpienia dla obu partnerów politycznie wygląda na dobrą decyzję. Liderzy obu formacji liczą, że światopoglądowe podobieństwa obu ruchów dadzą efekt synergii, który pozwoli powalczyć o rozczarowanych PiS prawicowych wyborców. W efekcie marzeniem Koalicji Polskiej jest stanie się języczkiem u wagi po nowym rozdaniu kart w Sejmie.

Jednak początki nowego rozdziału politycznego dla Pawła Kukiza są wyjątkowo ciężkie. Wyborcy muzyka przyjęli decyzję Kukiz’15 nawet nie chłodno, co wręcz z wściekłością.

Lider antysystemowców zapomniał bowiem, że jego zwolennicy są grupą najmniej przychylną koniunkturalnym decyzjom politycznym, czemu winny jest sam polityk, który zbudował pozycję na hasłach walki z “partiokracją”. Od momentu ogłoszenia nowego sojuszu w mediach społecznościowych bowiem wrze. Sympatycy zarzucają Kukiz’15 zdradę ideałów, wypominają mocne słowa lidera o PSL z przeszłości oraz zarzucają mu “polityczną prostytucję”. Do załagodzenia sytuacji nie wystarczyło przyjęcie przez PSL założeń programowych antysystemowców. Dobrze oddaje to analiza komentarzy, o jaka pokusił się profil Socialowa Sowa:

x

x

x

x

x

x

Taka reakcja nie mogła być aż tak dużym zaskoczeniem, zważywszy, że muzyk pytał o zdanie wyborców, gdzie największa część z nich widziała sojusz z Konfederacją, a w następnej kolejności z Revolution Mariusza Max Kolonko, podczas gdy na PSL wskazała marginalna część użytkowników. Wykorzystali to od razu do snucia teorii spiskowych konkurenci Kukiza na prawej stronie sceny politycznej:

8 VIII 2019 skończył się Kukiz'15…Do końca liczyłem na to, że zasili tworzoną przez Konfederację koalicję naprawy…

Opublikowany przez Jacek Wilk Czwartek, 8 sierpnia 2019

Fakt powstałego rozczarowania było widać dobitnie w statystykach profilu Kukiz’15 na facebooku, gdzie spora grupa użytkowników cofnęła polubienie strony:

Powyższe źle wróży politycznej przyszłości ruchu, który stracił znaczną część swoich dotychczasowych wyborców. Otwartym pozostaje pytanie, czy Koalicja Polska w ich miejsce będzie rzeczywiście potrafiła odebrać poparcie PiS. Droga ku temu pozostaje wciąż otwarta, choć i tak mariaż z PSL stanowi mocny cios w pozycję Pawła Kukiza, ponieważ warunki współpracy były dla tego ostatniego trudne do przełknięcia, ponieważ przedstawiciele ruchu mogą otrzymać zaledwie 10-11 “jedynek” z 41 na listach PSL. Jeśli zatem Paweł Kukiz nie rozegra dobrze nadchodzącego wyścigu wyborczego, to po wyborach nawet w wypadku przekroczenia progu wyborczego może zostać realnie zmarginalizowany do roli niewiele więcej niż szeregowego posła.

Źródło: Twitter
fot. flickr/Sejm RP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie