Polityka i Społeczeństwo

Wyborcy wolą Polskę Kaczyńskiego? Ten sondaż pokazuje co nas czeka po 13 października

Do wyborów pozostał tydzień i jeden dzień. Nowe sondaże mogą więc w coraz trafniejszy sposób oddać wynik głosowania Polaków, jaki poznamy w przyszłą niedzielę. Niestety dla opozycji badanie, jakie przeprowadził IBRiS dla Onetu wskazuje na spory sukces PiS.

Od początku kampanii wyborczej liderem w sondażach pozostaje Prawo i Sprawiedliwość. Teraz, w nowym badaniu IBRiS ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zyskuje znaczącą przewagę nad Koalicją Obywatelską. Jeśli wyliczenia Marcina Palade są trafne, PiS mogłoby liczyć na samodzielną większość.

PiS wygra wyboru i będzie rządził samodzielnie?

PiS może ponoć liczyć na wynik 44,3 proc. poparcia. Na drugim miejscu nadal ustawia się Koalicja Obywatelska z wynikiem 23,4 proc. W Sejmie zobaczymy też posłów Lewicy (12 proc.) oraz PSL-Koalicja Polska (5,9 proc.). Na korytarzach nie spotkamy chyba jednak członków Konfederacji. Wynik 3,6 proc. to za mało, by liczyć na to, by ta formacja jakimś cudem przekroczyła próg. Nadzieją dla wszystkich partii jest wartość 9,7 proc. Tylu badanych nie wie, na którą partię zagłosuje w zbliżających się wyborach.

Z badania wynika też, że PiS dostałby w Sejmie aż 253 mandaty, Koalicja Obywatelska – 137, Lewica – 50, PSL-KP – 19, a Mniejszość Niemiecka – jeden mandat. Mówiąc krótko: PiS nadal będzie rządził i to bez asysty innej partii.

Ilu z nas pójdzie do urn? Ponoć aż 56,8 proc. badanych zadeklarowało, że skorzysta z czynnego prawa wyborczego. Aż 44,2 proc. respondentów jest odmiennego zdania. Pozostali nie podjęli ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Badanie zrealizowano w dniach 2-3 października metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków.

Czy jest szansa dla opozycji?

Czy więc karty są rozdane? Został ostatni tydzień walki o mandaty. Opozycja ma jeszcze szansę zyskania kilku procent. Czy z niej skorzysta? Tego jeszcze nie wiemy. Przed nami najważniejsze wybory, które zadecydują o najbliższych czterech latach i tym, co będzie się działo w Polsce. 

Źródeł: Wprost.pl
fot. Shutterstock/Fotokon

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie