Wyborcy PiS wskazali. To ON powinien być ich kandydatem na prezydenta w 2025 roku!

Wyborcy Zjednoczonej Prawicy chcą, by to premier Mateusz Morawiecki kandydował na prezydenta, gdy skończy się druga kadencja Andrzeja Dudy. Szef rządy zdeklasował zarówno Beatę Szydło, jak i Zbigniewa Ziobrę.

Mateusz Morawiecki przyszłym prezydentem?

Kolejne wybory prezydenckie odbędą się w 2025 roku. O ile w 2020 r. PiS nie miało wielkiego dylematu – naturalnym kandydatem na głowę państwa był po raz drugi Andrzej Duda – tak przy kolejnej elekcji partia będzie musiała postawić na innego polityka.

Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” wynika, że większość z wyborców Zjednoczonej Prawicy – aż 54 proc.  – uważa, że idealnym kandydatem na prezydenta jest Mateusz Morawiecki. Tylko 16 proc. osób z tej grupy postawiłoby na byłą premier Beatę Szydło.

Źle wypadł też lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Tylko 9 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy chce, by to on walczył o prezydenturę (z drugiej strony to i tak dużo biorąc pod uwagę, że jego ugrupowanie nie istnieje praktycznie w sondażach partyjnych).

Jarosław Kaczyński byłby dobrym kandydatem tylko w oczach 8 proc. Za liderem PiS znaleźli się Joachim Brudziński (5 proc.) oraz Adam Bielan (2 proc.). 6 proc. badanych twierdzi, że woli „kogoś innego”, a 2 proc. mówi, że nie wie, kto mógłby być kandydatem na prezydenta.

Politolog prof. Kazimierz Kik stwierdził w rozmowie z „SE”, że wybór Morawieckiego wydaje się racjonalny.

– To polityk sprawny, który sprawdził się już w polityce i umiarkowany, a w wyborach prezydenckich trzeba docierać do szerszego grona wyborców. Beata Szydło to polityk bardziej radykalny, więc z nią jako kandydatką PiS miałby trudniej – powiedział.

Czy Morawiecki miałby szansę wygrać wybory?

Pytanie, czy duże poparcie w środowisku Zjednoczonej Prawicy wystarczy, by Morawiecki wygrał wybory? Pamiętajmy, że jako premier będzie kojarzył się Polakom z wysoką inflacją i ogólnym kryzysem gospodarczym, jaki trwa.

Nie jest jasne, kogo wystawi opozycja. Naturalnym kandydatem na prezydenta PO wydaje się ponownie Rafał Trzaskowski.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 17-18.12.2022 roku metodą CAWI na próbie 1063 dorosłych Polaków.

Źródło: se.pl

Foto: Depositphotos.com

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *