Polityka i Społeczeństwo

Wyborcy PiS bardzo krytycznie o działaniach partii rządzącej. Czy to zaważy na wyniku wyborów?

Polacy bardzo negatywnie oceniają zachowanie sędziów zaangażowanych w zorganizowaną akcję oczerniania ich kolegów po fachu – wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla “Rzeczpospolitej”. Co jest znamienne, protegowanych ministerstwa krytykują nawet zwolennicy PiS.

Zdecydowana większość Polaków jest zdania, że osoby zaangażowane w aferę powinny zostać odsunięte od orzekania (uważa tak 65 proc. ankietowanych). Tylko 6,3 proc. uważa, że właściwie proceder nie powinien mieć wpływu na kariery tych sędziów. Zaś 29,1 proc. przyznało, że nie ma zdania w tej sprawie.

Blisko połowa – aż 48 proc. – badanych chce powołania komisji śledczej dot. sprawy, a 33 proc. nie widzi takiej potrzeby. 19 proc. nie wie, co myśleć w tej kwestii

Co myślą wyborcy PiS?

Prezes Kaczyński ma twardy orzech do zgryzienia. Z wyników badania wynika, że sporo wyborców PiS jest krytycznie nastawionych do działań ministerstwa. W sumie aż 59 procent respondentów, którzy chcą głosować na Prawa i Sprawiedliwości jest jednocześnie zdania, że sędziowie-hejterzy powinni zostać (“zdecydowanie” i “raczej”) odsunięci od orzekania. Tylko 17 proc. nie widzi w sprawie problemu.

Pokazuje to, że istnieje spora grupa wyborców partii rządzącej, która jest dziś do „odbicia” przez opozycję.

Co na to zwolennicy KO i Lewicy?

W gronie zwolenników Koalicji Obywatelskiej (KO) i Lewicy zdania praktycznie nie są już podzielone. Aż 91 proc. badanych deklarujących się jako wyborcy Koalicji Obywatelskiej, chce, by hejtujący sędziowie zostali odsunięcia od orzekania. Tylko 9 procent nie ma zdania. Nikt zaś nie zadeklarował, że powinni oni dalej pracować w zawodzie!

W środowisku wyborców Lewicy niezdecydowanych jest znacznie więcej, bo aż 43 procent. 55 proc. chce odsunięcia protegowanych ministerstwa od orzekania, popiera ich 1 proc. badanych.

Powołania komisji śledczej chciałoby 68 proc. wyborców KO, 83 proc. głosujących na Lewicę, 65 proc. wyborców Koalicji Polskiej i 36 proc. elektoratu PiS.

Komisja śledcza jako narzędzie służące wyjaśnianiu politycznych afer najmniej przekonuje najmłodszych respondentów (18-29 lat).

Co to oznacza dla PiS?

Czy więc afera uderzy w PiS? Wyniki ankiety pokazują, że opozycja otrzymała narzędzie do bicia w partię Kaczyńskiego. Pytaniem bez jasnej odpowiedzi jest to, czy wykorzysta w pełni nowy oręż.

Źródło: Gazeta.pl

fot. flickr/Sejm RP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie