Polityka

Wulgarny atak na uczestników Marszu Tysiąca Tóg. Jak długo rządzący będą tolerować mowę nienawiści?

Flickr.com/Senat RP
Wczoraj pod hasłem “Prawo do niezawisłości, prawo do Europy” w Warszawie odbył się Marsz Tysiąca Tóg. Każda akcja prowadzi jednak to reakcji, więc w kontrze do wydarzenia zorganizowano kontrmanifestację. Efekt? Jeden z dziennikarzy został ostro potraktowany przez tę drugą stronę.

Przypomnijmy, że sobotę polscy sędziowie i przedstawiciele zawodów prawniczych z Polski przeciwko nowym pomysłom PiS dot. ustaw sądowych. Są zdania, że pomysły stanowią cios w praworządność w naszym kraju.

Kontrmanifestacja

Przy budynku Sądu Najwyższego zorganizowano kontrmanifestację środowisk prawicowych. Frekwencja była słaba, ale wśród zebranych znalazły się bardzo agresywne jednostki.

O tym ostatnim przekonał się jeden z dziennikarzy, który chciał porozmawiać z uczestnikami kontrmanisfestacji. Spotkał się z werbalnym atakiem.

Wyp******aj stąd! Co ty, wariata ze mnie robisz, myślisz, że ja nie wiem? Wyp******a stąd! Masz zgodę na filmowanie? Jesteś pieskiem na łańcuchu. Sp*****laj stąd, bo możesz zarobić w nocha. Mi nie zależy, mogę ci je***ć i ch** – ubliżał mu jeden z uczestników.

Nagranie dostępne tutaj.

Protestujemy, żeby tacy jak ty siedzieli u Putina – mówił inny. – Protestujemy przeciwko czarnej kaście – dodawał.

Marsz Tysiąca Tóg

Główny marsz obył się w spokoju. Wyruszył po godz. 15 spod Sądu Najwyższego na pl. Krasińskich, a zakończył się pod Sejmem ok. godz. 18.15. Wśród protestujących można było zobaczyć np. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf i rzecznika SN sędziego Michała Laskowskiego. Spotkać można był też takie osoby jak: prezes “Iustitii” Krystian Markiewicz, rzecznik stowarzyszenia Bartłomiej Przymusiński, były rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya i sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn.

Nie zabrakło polityków opozycji m.in. kandydatki PO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i lidera Wiosny Roberta Biedronia.

Na transparentach znalazły się hasła: “Prawo do niezawisłości” i “Prawo do Europy”. Wśród organizacji obywatelskich reprezentowane były: Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji i Amnesty International.

Kontrowersyjna ustawa

Nowelizacja ustaw sądowych, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, została uchwalona przez Sejm pod koniec grudnia. Wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za “działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Nowela wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

To kolejny cios PiS w środowisku sędziowskiego, które partia rządzące chce sobie chyba podporządkować.

Źródło: Fakt24, PAP. Twitter

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie