Polityka i Społeczeństwo

Wszystko mogło wyglądać inaczej. Rząd zignorował kluczowe informacje na temat pandemii?

Wielka awantura w państwowej spółce. Premier Morawiecki wezwał prezesa na dywanik
Fot. Flickr

Już w styczniu 2020 roku Agencja Wywiadu ostrzegała przed epidemią koronawirusa. Z notatki do której dotarła Gazeta Wyborcza wynika, że wywiad określił zagrożenie wirusem jako poważne i należy przygotować się na kryzys. Wszystko wskazuje na to, że informacje zostały przez rząd zignorowane.

Chiny dla Agencji Wywiadu są jednym z najważniejszych kierunków działania i podobnie jak inne służby NATO badała ona, na ile doniesienia o koronawirusie mogą być wyolbrzymione i służyć do prowadzenia wojny informacyjnej oraz szerzenia paniki. (…)Agencja Wywiadu ostrzegała , że zagrożenie jest realne, trzeba się na nie przygotować, a epidemia na pewno nie ograniczy się tylko do obszaru Chin – ujawnia informator gazety, który miał dostęp do analizy wywiadu.

Informacje zebrane przez polski wywiad i sporządzona analiza były tak ciekawe, że znalazły się w dwóch poufnych biuletynach informacyjnych NATO. Są one regularnie uzupełnianie bieżącymi zapisami, a dostęp do nich mają służby państw Sojuszu. Według źródeł Wyborczej najpoważniej sprawę potraktowała Estonia, przygotowując odpowiednią ilość sprzętu ochronnego – maseczki, kombinezony, płyny odkażające, mobilne laboratoria. Część krajów, w tym Polska, bardzo długo trzymała się tezy, że skala zagrożenia jest wyolbrzymiona i wykorzystywana przez propagandę wrogą USA i NATO.

Gdy raport wywiadu leżał już od pewnego czasu na biurku premiera, Morawiecki 2 lutego mówił, że rząd trzyma rękę na pulsie i monitoruje sytuację – Jeszcze w połowie lutego Polska wysłała do Chin transport co najmniej kilku tysięcy maseczek ochronnych (teraz ich brakuje, podobnie jak testów i sprzętu ochronnego dla personelu medycznego) – pisze Gazeta Wyborcza.

Źródło: wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie