Polityka i Społeczeństwo

Wszystko jasne! Już wiadomo, dlaczego CBA nie tyka Obajtka

W PiS już wiedzą, jak przykryć kwestię bulwersujących premii dla rządu. Tym razem uderzają w interesy Kulczyka
Fot. Twitter/CBA

Pracę w zarządzanym przez Daniela Obajtka Orlenie znalazło co najmniej siedmioro funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym agentka, która brała udział w badaniu oświadczeń majątkowych swojego późniejszego chlebodawcy.

Ludzie z antykorupcyjnej służby zatrudnieni zostali również w Lotosie i Enerdze.

Obstawiając się byłymi agentami CBA, Daniel Obajtek może liczyć na ich kontakty. Ci ludzie mają w służbie kolegów, dostęp do baz danych i akt spraw. Taki układ daje poczucie bezkarności, ale może też stanowić odpowiedź na pytania o brak reakcji Biura na to, co obecnie dzieje się wokół Obajtka – mówi szef CBA w latach 2009-2015 Paweł Wojtunik, którego PiS zmusiło do odejścia odbierając mu dostęp do państwowych tajemnic.

Prezes Orlen Upstream Sylwia Kobyłkiewicz była funkcjonariuszką krakowskiej delegatury CBA, która sprawdzała oświadczenia majątkowe obecnego prezesa Orlenu, gdy był jeszcze wójtem Pcimia (lata 2006-2015). Choć zarabiał wtedy maksymalnie 180 tys. zł brutto rocznie, stał się właścicielem lub współwłaścicielem wielu nieruchomości, a ponadto spłacił też setki tysięcy złotych kredytów. Według dziennikarskich doniesień, fizycznie oświadczenia Obajtka sprawdzała inna agentka, ale pani Kiełbowicz nadzorowała jej pracę i ją ukierunkowywała.

Ostatecznie CBA w 2012 r. skierowało przeciwko Obajtkowi doniesienie za podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. W maju 2013 r. postępowanie w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Śródmieście Zachód zostało umorzone: jeden czyn się przedawnił, dziewięć zarzutów upadło z braku dowodów, podobnie jak zarzut mówiący o wyłudzeniu kredytu na podstawie nieprawdziwych informacji. Kobyłkiewicz odeszła z CBA w 2012 r., przed zakończeniem kontroli oświadczeń Obajtka. Obecnie zasiada też w radzie nadzorczej Grupy Energa, przejętej niedawno przez Orlen.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie