Polityka i Społeczeństwo

Wszystko jasne. Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia

Na wtorkowej konferencji Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia. To reakcja na utrzymującą się wysoką liczbę zakażeń i pojawienie się nowego wariantu koronawirusa.

W poniedziałek Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przedstawi wkrótce nowe „zaostrzenia epidemiczne”. Na wtorkowej konferencji poznaliśmy konkrety.

Adam Niedzielski rozpoczął konferencje od krótkiego podsumowania sytuacji epidemicznej.

Zdaniem ministra zdrowia „sytuacja się ustabilizowała”.

Jesteśmy na średnim poziomie zakażeń ok. 20 tys. Utrzymuje się to od tygodni – powiedział minister. Jak podkreślił, jeśli liczby nie będą malały, będzie to powód do niepokoju. Drugim zagrożeniem jest pojawienie się nowego wariantu koronawirusa zwanego Omikron.

Minister zdrowia poinformował, że trwają prace nad projektem zakładającym, że pracodawca będzie mógł skontrolować stan zdrowia pracownika.

Pracodawca będzie miał prawo oczekiwać wynik testu pracownika. Poprzednio była mowa o zaświadczeniu szczepienia – zapowiedział Niedzielski. Ale to nie koniec konkretów. Minister zdrowia poinformował, że od 1 marca wybrane grupy pracownicze będzie obowiązywało szczepienie. Chodzi o medyków, nauczycieli i służby mundurowe.

Rząd planuje też zaostrzenie obostrzeń. Restrykcje będą obowiązywały od 15 grudnia.

Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów do 30 proc. (aktualnie – 50 proc.) . Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu, nie ma możliwości przekraczania tych 30 proc. – powiedział Adam Niedzielski. Nowe limity będą obowiązywały od 15 grudnia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych. Dodatkowo zamknięte zostaną kluby, dyskoteki i miejsca imprezowe – z wyłączeniem 31 grudnia i 1 stycznia, gdy będą mogły działać przy maksymalnej liczbie 100 osób. Wprowadzony zostanie też limit do 75 proc. w transporcie zbiorowym. Obostrzenia będą obowiązywały też w szkołach – od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie