Wszystko, co musisz wiedzieć o edukacji seksualnej w Polsce

Edukacja seksualna dzieci budzi wiele kontrowersji wśród obywateli Polski.
Jednak świadomość ludzkiego organizmu oraz potrzeb nie powinna być temat tabu. Nie da się jednak ukryć, że poruszanie tych kwestii może być krępujące dla samych dzieci. Jak więc wygląda edukacja seksualna w Polsce?

Czym jest edukacja seksualna?

Edukacja seksualna ma na celu naukę zagadnień związanych z seksualnością człowieka. Nie jest to tylko rozmowa o seksie, ale przede wszystkim podczas zajęć dla dzieci i młodzieży powinno podejmować się tematy dotyczące emocji, związków, anatomii budowy ciała kobiety i mężczyzny, ale także zasady bezpiecznego seksu, czy sposobów antykoncepcji.

Odpowiednie podejście do tematu oraz opracowanie zagadnień jest bardzo ważne, aby nauka przyniosła zamierzone efekty, a dzieci podczas zajęć nie czuły się zawstydzone. Przez dość długi czas uważano, że kwestie seksualności, seksu oraz wszystkiego, co jest z tym związane powinno pozostawić się rodzicom. To oni jako opiekunowie powinni uświadomić dzieci, a także rozwiać wszelkie ich wątpliwości w tej dziedzinie.

Jednak mało którzy rodzice przeprowadzają takie rozmowy z dziećmi, a co więcej, trzeba mieć na uwadze, że jedna rozmowa z reguły nie wystarczy, aby przekazać dziecku najważniejsze zagadnienia, wytłumaczyć potrzeby seksualne oraz emocjonalne, które też towarzyszą zbliżeniom.

Jak wygląda edukacja seksualna w Polsce?

Na chwilę obecną edukacja seksualna w Polsce jest tematem burzliwym posiadającym tak samo wielu zwolenników, co przeciwników. Teoretycznie są szkoły, w których jest przedmiot pod nazwą edukacja seksualna. Jednak nie zawsze tematyka, która powinna być realizowana w ramach zajęć jest należycie przez nauczycieli przygotowywana.

Zdarza się i tak, że podczas zajęć nie porusza się kluczowych kwestii, a pozwala młodzieży na robienie zupełnie innych rzeczy, jak chociażby odrabianie pracy domowej.

Co więcej, bywa i tak, że wiedza na zajęciach z edukacji seksualnej jest przekazywana w sposób nudny dla dzieci, co także wpływa na dekoncentrację, zajmowanie się innymi tematami, czy też usilne przeszkadzanie nauczycielowi.

W jakim wieku zaczyna się edukację seksualną w szkołach?

W Polsce na zajęcia z edukacji seksualnej mogą uczęszczać dzieci w podstawówce. Są to lekcje przeznaczone dla starszych klas, czyli uczniów w wieku 11 lat. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to zajęcia obowiązkowe. Żeby dziecko mogło uczestniczyć w lekcjach z edukacji seksualnej, musi posiadać na to zgodę rodziców. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 1 lekcję godzinną. Jest to więc stosunkowo mało czasu, na przedstawienie najważniejszych zagadnień obejmujących ludzką seksualność oraz anatomię ciała człowieka.

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, aby edukacja seksualna była wprowadzona w szkołach w jeszcze wcześniejszych klasach. Oczywiście taki pogląd budzi wiele dyskusji zarówno wśród rodziców, jak i nauczycieli.

Edukacja seksualna dotycząca środowisk LGBT

Największe kontrowersje w ramach nauki seksualnej powoduje temat LGBT i to, czy powinien on być włączony do programów nauczania. W ramach nauki seksualności LGBT miałyby być poruszane bezpieczne praktyki seksualne dla gejów, lesbijek oraz osób biseksualnych i transpłciowych. Dodatkowo na zajęciach miałaby być poruszana ogólna tematyka dotycząca homoseksualizmu. Obecnie jednak seksualność LGBT nie obejmuje tematyki zajęć, a w wielu krajach nawet jest zabroniona.

Dlaczego edukacja seksualna dzieci ma tak dużo przeciwników w Polsce?

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, z celowości oraz tematyki, jaka poruszana jest w ramach edukacji seksualnej. Trzeba podkreślić, że takie zajęcia nie mają na celu gorszenia dzieci, ale pokazania im, jak bezpiecznie współżyć, używać gadżetów erotycznych w celu zaspokajania potrzeb, ale przede wszystkim poruszają kwestię różnic w budowie anatomicznej ciała kobiety i mężczyzny, a także sfery emocjonalnej i relacji, które dla młodych osób są kluczowe w pierwszych zbliżeniach.

Można pokusić się o stwierdzenie, że edukacja seksualna w Polsce jest przedmiotem szkolnym niedopracowanym, do którego nie przykłada się należytej staranności. Co więcej, sami rodzice zaniedbują temat seksualności i w ogóle nie poruszają go z dojrzewającymi nastolatkami. Efektem tego jest nieświadomość konsekwencji wynikających ze współżycia, problemów ze zrozumieniem własnych emocji towarzyszącym podczas zbliżeń i budowania relacji. Większa część dzieci czerpie wiedzę odnośnie seksu, gadżetów erotycznych, antykoncepcji, nawet pozycji seksualnych z Internetu.

Na blogu n69 znajdziesz wiele cennych informacji na temat swojej seksualności, włączając w to porady od ekspertów, interesujące artykuły, rzetelne relacje oraz szeroką gamę tematów dotyczących zdrowia seksualnego. Niezależnie od tego, czy jesteś ciekaw odkrywania nowych obszarów swojej seksualności, czy poszukujesz odpowiedzi na pytania związane z intymnością, blog n69 jest najbardziej wszechstronnym źródłem wiedzy dla Ciebie.

Tekst został opracowany przez Kamilę Hrecką, cenioną edukatorkę seksualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *