Polityka i Społeczeństwo

Wszystkie problemy Kukiza. Czy przetrwa do końca kadencji?

Po nieoczekiwanie dobrym wyniku w wyborach prezydenckich, Paweł Kukiz postanowił rzucić wyzwanie największym partiom politycznym i wystartować do Sejmu. Muzyk nie miał ugruntowanego zaplecza, więc budowa struktur i układanie list robione było naprędce. Efekty tego pośpiesznego, chaotycznego i często nieprzemyślanego działania Paweł Kukiz odczuwa do dziś. Pomimo osiągnięcia świetnego wyniku w I turze wyborów prezydenckich na poziomie 20%, Kukiz roztrwonił sporą część poparcia. Udało mu się jednak wprowadzić swoich przedstawicieli do parlamentu, osiągając w wyborach 3 najlepszy wynik.

Kukiz wprowadził do Sejmu niezłą zbieraninę:

  • narodowców,
  • antysystemowców,
  • cichych zwolenników PiS,
  • czy ludzi którzy przykleili się do muzyka, by wypłynąć na jego sukcesie.

Kukiz obiecywał zerwanie z niskimi standardami polskiej polityki. Niestety niedługo po wyborach na wierzch zaczęły wypływać różne nieprawidłowości i skandale, które stoją w sprzeczności z wartościami, które środowisko znanego muzyka miało na sztandarach.

1. Kukiz zarzekał się, że nie weźmie pieniędzy z budżetu. Jak było naprawdę?

     

     

Paweł Kukiz zdobył poparcie między innymi pod hasłem walki z „partiokracją”. Kluczowym postulatem wyborczym było zniesienie finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Dlatego ugrupowanie Kukiza samo zrezygnowało z subwencji na działalność partyjną, rejestrując się jako komitet wyborczy wyborców, a nie jako partia polityczna. Gdyby Kukiz’15 wystartował jako partia, za 42 zdobyte w wyborach mandaty mógłby liczyć na 5,6 mln zł rocznie.

Partie mają też prawo do dotacji, czyli zwrotu kosztów kampanii – Kukiz’15 wydał na nią prawie 3 mln zł. Jako komitet wyborczy wyborców nie mógł jednak przyjąć tych pieniędzy i wydać na sprawy partyjne.

Przepisy kodeksu wyborczego pozwalają jednak na przekazanie całej kwoty na rzecz dowolnych organizacji pożytku publicznego. Kukiz’15 wskazał dwie: 720 tys. zł przekazał na Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, a ok. 2,3 mln zł na Fundację „Potrafisz Polsko”.

I tu jest przysłowiowy pies pogrzebany. Fundacja “Potrafisz Polsko” jest mocno związana ze środowiskiem Kukiz’15, w jej władzach zasiada między innymi Stanisław Tyszka, poseł Kukiza.

Muzyk został zatem oskarżony o hipokryzję. O ile sam nie wziął pieniędzy z budżetu, to jako beneficjenta wskazał fundację, która stanowi praktycznie przybudówkę jego ruchu.

2. Posłanka Zwiercan głosuje na 2 ręce.

      

W kwietniu zeszłego roku ówczesna posłanka klubu Kukiz’ 15, Małgorzata Zwiercan została przyłapana na głosowaniu za partyjnego kolegę. Posłanka postanowiła oddać głos w imieniu Kornela Morawieckiego, który poszedł do toalety. Co więcej, posłowie przyznali otwarcie, że umówili się na głosowanie “na dwie ręce”.

Posłanka Zwiercan została następnie wykluczona z klubu poselskiego, zaś Kornel Morawiecki sam zdecydował się na odejście z jego szeregów.

3. Liroy odchodzi ze stowarzyszenia Kukiz 15

Poseł Piotr Liroy-Marzec, jedna ze wschodzących gwiazd tej kadencji Sejmu, zdecydował się na opuszczenie stowarzyszenia Kukiz’15. Jaki powód swojej decyzji podał? – “konflikt z otoczeniem Pawła Kukiza”.

Wg. Newsweeka, Liroy miał dosyć dworu, skupionego wokół muzyka, który miał mieć na niego negatywny wpływ. Jednocześnie Liroy zdecydował się pozostać w klubie parlamentarnym.

4. Taśmy prawdy Kukiza – konflikt z Narodowcami.

Na facebookowym profilu o wymownej nazwie: “Kukiz nas zdradził”, zostało opublikowane prywatne nagranie zawierające, zdaniem zamieszczających je osób, wypowiedzi Pawła Kukiza. Materiał pełny jest przekleństw i niewybrednych słów, kierowanych pod adresem narodowców, z którymi muzyk zmuszony jest współpracować.

Klub Kukiz’15 dał się również poznać z dobrej strony, mając w swoich szeregach dobrze przygotowanych, merytorycznie pracujących parlamentarzystów: Stanisława Tyszkę, Marka Jakubiaka, czy Liroya właśnie. Niestety cieniem na ocenie Kukiza kładzie się fakt, że klub ten często głosował ramię w ramię z PiS, przy okazji najbardziej kontrowersyjnych ustaw, demontujących demokrację w naszym kraju.

Nie od dziś wiadomo, że partia Kaczyńskiego ostrzy sobie zęby na środowisko skupione wokół muzyka. Na korytarzach sejmowych można usłyszeć plotkę, że kampania Kornela Morawieckiego była mocno wspierana przez syna Mateusza, obecnie wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie PiS. Kornel miał w zamian  podjąć się zadania przeciągnięcia jak największej ilości posłów na stronę Prawa i Sprawiedliwości. Nie udało mu się tego osiągnąć, lecz sam Morawiecki senior opuścił swój macierzysty klub.

Abstrahując od plotek, największym zagrożeniem dla przetrwania projektu politycznego skupionego wokół Pawła Kukiza jest niestabilność wewnętrzna. Klub poselski muzyka targany jest wewnętrznymi niepokojami, brak jest spoiwa, które w kryzysowej sytuacji może się przyczynić do utrzymania współpracy. Cześć posłów o poglądach narodowych jest w sporym konflikcie z Kukizem. Napięcie jest tak duże, że już w zeszłym roku słychać było o potencjalnym rozwodzie politycznym.

Jeżeli PiS zdecyduje się na podwyższenie progu wyborczego do poziomu 10%, może to przyspieszyć rozpad kukizowej drużyny. Struktury ruchu w terenie są relatywnie słabe, zwłaszcza w porównaniu z główną konkurencją, czyli PiSem i Platformą.

Co prawda Kukiz zyskuje ostatnio w sondażach, ale ma to związek z nieopowiadaniem się po żadnej ze stron konfliktu parlamentarnego, co na dłuższą metę może nie mieć znaczenia. Zwłaszcza w sytuacji, w której problemy wewnętrzne zagrażają rozsadzeniem formacji od środka. Sam Kukiz spadnie raczej na cztery łapy, gdyż udało mu się zbudować pokaźną rozpoznawalność. Co do reszty jego parlamentarnej drużyny nie ma już takiej pewności…

fot.Silar

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia

Sprostowanie


W artykule autorstwa Pana Adriana Matusa pt. "To musi być fake! Kurski żąda o wiele więcej publicznej kasy na swoją TVP" opublikowanym w dniu 4 marca 2021 r. na stronie https://crowdmedia.pl/to-musi-byc-fake-kurski-zada-o-wiele-wiecej-publicznej-kasy-na-swoja-tvp/ nieprawdziwa i wprowadzająca w błąd jest informacja, iż Kurski żąda o wiele więcej publicznej kasy na swoją TVP. W rzeczywistości Prezes TVP nie domaga się więcej pieniędzy dla TVP, a wskazuje, iż gdyby należne opłaty abonamentowe zostaly wniesione w całości, to publiczne media otrzymałyby z tego tytulu prawie 3,5 mld zł.

Ładowanie