Polityka i Społeczeństwo

Wszyscy tracą. Ale to ugrupowanie traci naprawdę dużo! [SONDAŻ]

sejm
Flickr.com/PiS

Według najnowszego sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski, PiS wygrałoby kolejne wybory do Sejmu. Zaskakuje jednak słaby wynik partii Szymona Hołowni.

Nowy sondaż: PiS prowadzi. Hołownia zawodzi wyborców?

Partia Kaczyńskiego mogłoby liczyć teraz na 33,2 proc. głosów wyborców (to spadek o 0,8 pkt. proc.), Koalicja Obywatelska na 23,6 proc. (skok o 0,2 pkt. proc.), zaś Polska 2050 tylko na 9,1 proc. (oznacza to duży spadek – aż o 5,3 pkt. proc.).

Do Sejmu weszłyby jeszcze Lewica, ale z nienajlepszym wynikiem – 8,9 proc. (spadek o 0,8 pkt. proc.) oraz PSL-Koalicja Polska z 6,0 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.). Okazuje się, że nieciekawie dzieje się w obozie Konfederacji. Dziś ta siła polityczna nie miałaby już swoich posłów, bowiem popiera ją tylko 4,5 proc. osób (spadek o 0,5 pkt. proc.).

14,7 proc. respondentów obecnie nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Chęć udziału w wyborach deklaruje dziś 45,9 proc. badanych, z czego 33,9 proc. “zdecydowanie” poszłaby do urn. Głosować nie chce 49,1 proc., z czego 27,6 proc. “zdecydowanie” nie chce tego robić. 4,9 proc. badanych nie wie, czy brałaby udział w święcie demokracji.

Sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dn. 21-22 grudnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 osób.

Co oznaczają te wyniki?

Co pokazują nam te wyniki? Po pierwsze, PiS nie potrafi odzyskać dawnej popularności. Drugie miejsce przypada stale Koalicji Obywatelskiej, która nadal pozostaje najsilniejszą siłą opozycyjną.

Co zaś dzieje się z Polską 2050? Szymon Hołownia zyskiwał w czasie manifestacji dot. prawa do aborcji. Teraz jednak słabnie. Możliwe, że to efekt niespełnionej obietnicy. Były gwiazdor TVN twierdził, że jeszcze w tym roku w Sejmie będzie miał swoje koło poselskie, a może nawet docelowo klub. Efekt? Żaden! Nadal w izbie niższej parlamentu reprezentuje go tylko jednak posłanka, a to za mało, by zaznaczyć swoją obecność w czasie sejmowych debat.

Nie zmienia to faktu, że nowy rząd mogłaby budować Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Lewica i Koalicja Polska.

Źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie