Polityka i Społeczeństwo

Wstyd na cały świat. Nie uwierzycie, ile pieniędzy dał Morawiecki na wynalezienie szczepionki przeciwko COVID-19

Taśmy Morawieckiego uderzają w PiS. Tygodniowy przegląd sondaży
Flickr.com/KPRM

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska dołączy do międzynarodowej zbiórki i przeznaczy 750 tysięcy euro na walkę z COVID-19. To jedna z niższych zadeklarowanych kwot, co zauważył Donald Tusk. – Biedniejsza Serbia dała 12 razy więcej – napisał były premier.

Trwa międzynarodowa zbiórka na walkę z koronawirusem. Cel to uzbieranie 7,5 miliarda euro, które pomogłyby między innymi wynaleźć szczepionkę na COVID-19. W poniedziałek odbyła się konferencja online, podczas której przywódcy poszczególnych państw deklarowali, jaką kwotę przeznaczą na ten wspólny cel.

Darowizny są bardzo zróżnicowane. Przykładowo, Wielka Brytania przeznaczyła na zbiórkę ponad 440 milionów euro, Niemcy – 525 milionów, Kanada – 552 miliony, Słowenia – aż 14 milionów.

Polska i inne kraje grupy Wyszehradzkiej zadeklarowały wparcie w wysokości 750 tysięcy euro. Mniej wyłożą Rumunia (200 tysięcy euro) czy Bułgaria (100 tysięcy). Co ciekawe, w zbiórce nie wzięły udziału Stany Zjednoczone. Wszystkie dane dostępne są na stronie zbiórki.

Na temat polskiego wkładu wypowiedział się Donald Tusk. Były premier i przewodniczący Rady Europejskiej wypomniał rządowi, że przekazał mniej pieniędzy, niż można było się spodziewać. Porównał polską wpłatę do tej zadeklarowanej przez Serbię i skwitował, że niegdyś Polska słynęła z solidarności.

Rozmawiałem dziś z prezydentem Serbii. Pięć razy mniejsza, dwa razy biedniejsza niż Polska, dała na wspólną walkę z koronawirusem DWANAŚCIE razy więcej niż rząd Morawieckiego. Jeszcze niedawno solidarność była naszym znakiem rozpoznawczym – napisał Donald Tusk na Twitterze.

Dziennikarz Dave Keating, który relacjonował poniedziałkową konferencję, napisał, że w Brukseli niewielki wkład Grupy Wyszehradzkiej wzbudził zdziwienie. Keating zauważył, że kwota zadeklarowana przez Mateusza Morawieckiego jest mniejsza, niż ta, którą na zbiórkę przekazała… Madonna. Piosenkarka dołączyła do akcji, przeznaczając na cel 1 milion euro.

https://twitter.com/DaveKeating/status/1257349882865745927

Na wpis Tuska zareagował Radosław Fogiel, tłumacząc, że 750 tysięcy euro to tylko dodatkowy wkład do wcześniej przekazanych na walkę z COVID-19 środków.

Źródło: Super Express

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie