Polityka i Społeczeństwo

“Wśród zatrzymanych były osoby przypadkowe”. Ponury raport po piątkowych wydarzeniach

Policja

Podczas piątkowych starć z policją w Warszawie służby zatrzymały 48 osób. Z raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur wynika, że wśród nich byli też ludzie kompletnie przypadkowi.

W piątek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie policja zatrzymała aktywistkę LGBT Margot – formalnie Michała Sz. Doszło do protestów i starć z policją, po których zatrzymano 48 osób. Z relacji zatrzymanych, które znalazły się w raporcie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, wyłania się ponury obraz.

Zatrzymanie po zakupach

KMPT rozmawiało z 33 zatrzymanymi. Z rozmów wynika, że wśród nich znalazły się osoby przypadkowe, które nie brały udziału w proteście.

Jak wynika z obserwacji KMPT wśród zatrzymanych znalazły się m.in. osoby, które nie uczestniczyły czynnie w zgromadzeniu na Krakowskim Przedmieściu czy ul. Wilczej, a przyglądały się zajściu. Niektóre z tych osób miały tęczowe emblematy (torby, przypinki, flagi). Wśród zatrzymanych były jednak także osoby przypadkowe, które akurat w danym momencie wyszły np. do sklepu i wracały z zakupami – czytamy w raporcie.

https://twitter.com/Anna_Mierzynska/status/1292214912471769091

Niektórzy rozmówcy zwracali uwagę na brutalność policji, część wspominała o pobiciu w policyjnych samochodach. KMPT zapisało w raporcie, że część osób „posiadała widoczne obrażenia na ciele”.

Zatrzymani podkreślali chaos panujący wśród policji. Funkcjonariusze nie podawali powodów zatrzymania, te pojawiały się po kilku godzinach.

 Ostatecznie większości z zatrzymanych zarzucono popełnienie czynu z art. 254 Kodeksu karnego, czyli udział w zbiegowisku ze świadomością, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie. Osoby zatrzymane nie miały informacji dokąd zostaną przetransportowane – czytamy w raporcie, w którym zaznaczono, że niektóre osoby przez kilka godzin nie dostawały jedzenia i wody.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie