Czy mamy w Polsce wolne media? O kondycji mediów rozmawiamy z Kingą Górską

To jak to jest z tymi mediami w Polsce? Pytam o główne kanały przekazu - telewizję, największe stacje radiowe, gazety.

Obecnie media podzielone są na dwa obozy: pro-PiS i anty-PiS. W mediach pro-PiS nie usłyszymy ani nie przeczytamy o żadnych, nawet najbardziej rażących wpadkach rządu. Wszystkie działania ekipy rządzącej pokazywane są w superlatywach, retoryka często opiera się na schemacie "reperujemy to, co zepsuł poprzedni rząd". Jak łatwo się domyślić druga strona barykady, anty-PiS, działa zupełnie odwrotnie. "Punktuje" władzę w każdy możliwy sposób, wytykając wpadki i niefortunne wypowiedzi rządzących. Nadaje władzy charakter autorytarny, zagrażający demokracji i tak dalej. Jest w tym wiele prawdy, jednocześnie ta części mediów często milczy o problemach opozycji, sprawiając wrażenie, że przekaz jest jednostronny. Niestety obecnie media w Polsce częściej skupiają się na kreowaniu rzeczywistości, niż na obiektywnym relacjonowaniu bieżących wydarzeń.


A jak na termin "wolne media" wpłynęło przejęcie władzy przez PiS? Jak wiele się zmieniło?

Skala manipulacji i brak obiektywizmu ze strony mediów prorządowych są nieporównywalne z niczym, co dotychczas znaliśmy. Szefem telewizji polskiej został jeden z czołowych polityków PiSu i nie ulega żadnym wątpliwościom, że dostał "z góry" pakiet zadań do wykonania. Proszę przyjrzeć się informacjom płynącym z wyżej wspomnianego obozu pro-PiS. Po obejrzeniu kilku wydań Wiadomości lub przeczytaniu pro-rządowej prasy można odnieść wrażenie, że żyjemy w kraju mlekiem i miodem płynącym. Oczywiście proces "odbudowy kraju po błędach poprzedniej władzy" wciąż trwa i może być już tylko lepiej.


Czy któreś z mediów może obecnie konkurować z telewizją?

I tak, i nie. Wśród osób starszych wciąż króluje telewizja. Nie są one tak biegłe w obsłudze komputerów i smartfonów, jak ich dzieci czy wnuki. Najczęściej ograniczają się do kilku ulubionych stacji i kurczowo trzymają się usłyszanych tam prawd. Programy kręcone w pięknych studiach, uprzejmy prowadzący i specjalne jingle sprawiają, że w ich oczach telewizja wygląda po prostu wiarygodnie. Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku młodych. Oni starają się weryfikować informacje. Sprawdzają różne źródła, w sieci spotykają się z różnymi opiniami, dyskutują i analizują. To sprawia, że przedkładają Internet nad telewizję.


Zauważamy trend, według którego coraz większa liczba młodych ludzi zaczyna interesować się polityką. Skąd u nich taka potrzeba? W jaki sposób wpłynie to na wolne media w Polsce?

Tak, taki trend jest zauważalny. To bardzo pocieszające, że młodzi interesują się polityką. Osoby zorientowane politycznie trudniej zmanipulować, nagiąć do swojego światopoglądu. To prawdopodobnie jest też przyczyną, dla której interesują się sprawami politycznymi kraju - wiedzą, że daje im to szerokopojętą niezależność. Wiedzą też, że w ich ulubionym medium, Internecie, liczy się każda opinia - jeden trafny mem lub komentarz może powędrować do dziesiątek tysięcy innych internautów. Być może to poczucie realnego wpływu na niektóre sprawy jest tak pociągające?


Reasumując - Polska posiada wolne media?

Media w Polsce są wolne w podręcznikowym tego słowa znaczeniu. Nie są jednak wolne od manipulacji i przekształceń. Naginanie prawdy, tuszowanie wpadek i gloryfikacja sukcesów przeszły do porządku dziennego. Chyba każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie, czy takie media można według niego nazwać wolnymi?

CrowdMedia- Dowiedz się więcej

Wolne media w Polsce - wiemy, gdzie je znaleźć!

Czy w naszym kraju istnieją prawdziwie wolne media? Czy oglądając kolejne wydanie wiadomości i dzienników telewizyjnych mamy poczucie, że tak powinny wyglądać niezawisłe, obiektywne serwisy informacyjne? Przecież nie da się niezauważyć manipulacji i licznych naciągnięć w głównych kanałach przekazu. Obecna sytuacja poniekąd wymaga na nas dołączenie do jednego z obozów i opowiadania się głównymi frakcjami rządzącymi.

Na szczęście istnieje alternatywa! Podczas, gdy media w Polsce zamiast opisywać bieżące wydarzenia skłaniają się ku kreowaniu rzeczywistości, my - Crowderzy, możemy wypowiedzieć się na każdy temat i skonfrontować nasze opinie, przemyślenia, czy poglądy z innymi internautami. Oddolne dziennikarstwo, swobodna wypowiedź wolna od nacechowania politycznego, dyskusja i wymiana argumentów - tak brzmi prawdziwa definicja terminu wolne media. Tak brzmią ideały przyświecające CrowdMedia.pl

Wiadomości online z każdego punktu widzenia

Poznaj świat polityki, gospodarki, sportu i innych wiadomości online w prawdziwie wolnym wydaniu. W CrowdMedia każdy z Was może opisywać ważne dla siebie wydarzenia, komentować, dyskutować i publikować swoje przemyślenia. Spotykają się tu ludzie o najróżniejszych poglądach, by swobodnie wymieniać się spostrzeżeniami. Czy główne media w Polsce dają nam taką szansę? Odwiedzaj nas regularnie, stań się dziennikarzem, komentatorem i zawalcz o nagrody dla najlepszych publicystów!

CrowdMedia.pl - w walce o wolne media

Pamiętaj, aby odwiedzić nasz profil facebook oraz obejrzeć filmy zamieszczone na naszym kanale YouTube. Rozwijamy dodatkowe kanały przekazu, aby jeszcze łatwiej komunikować się z Wami i sprawniej przekazywać Wam wiadomości online. Media społecznościowe to doskonały kanał dyskusyjny, zachęcamy również do oceniania naszych filmów i sugerowania nam, co jeszcze chcielibyście zobaczyć. Pamiętajcie, trwa "walka" o wolne media - dołączcie do CrowdMedia i dołóżcie swoją cegiełkę w staraniach o prawdziwie niezawisły przekaz informacji!

Może Ci się spodobać

Naszym rozmówcą był

Kinga Górska

Media tygodnia

Ładowanie