Polityka i Społeczeństwo

Wojna zmieniła perspektywę. Taki jest stosunek Polaków do przyjmowania uchodźców, rok temu było inaczej [SONDAŻ]

Sodel Vladyslav/ Shutterstock

Od początku rosyjskiej inwazji, w Polsce pojawiło się ok. 3 mln uciekających przed wojną Ukraińców. Co Polacy sądzą o przyjmowaniu uchodźców? Odpowiedzi udziela sondaż.

Od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny w Ukrainie, polsko-ukraińską granicę przekroczyło już ponad 3 mln uchodźców – poinformowała w czwartek Straż Graniczna.

Polacy bardzo zaangażowali się w pomoc uchodźcom. A pamiętajmy, że w celach politycznych PiS straszył uchodźcami z Bliskiego Wschodu. Jaki jest więc stosunek Polaków do imigrantów? Odpowiedzi udziela sondaż, który firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna. Wyniki porównano do analogicznego badania z lipca 2021 roku. Wyraźna jest zmiana postaw Polaków wobec uchodźców po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Już 34 proc. Polaków zgadza się, że nasz kraj powinien przyjmować uchodźców z krajów zbliżonych kulturowo. Rok temu taką postawę akceptowało 26 proc. obywateli. Mocno wzrosło też przekonanie, że Polska powinna przyjmować imigrantów niezależnie od kraju z jakiego pochodzą. W 2021 roku zgadzało się z tym 16 proc., dziś już 24 proc. Zmalała grupa, która zgodziłaby się tylko na przyjęcie tylko uchodźców polskiego pochodzenia (z 20 proc. na 9 proc.) oraz ci, którzy w ogóle nie chcą w Polsce imigrantów. Jeszcze rok temu taką opinię wyrażało aż 22 proc. badanych, dziś już tylko 10 proc.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie