Polityka i Społeczeństwo

Wojna Ziobro i Dudy o kształt sądownictwa. Groźba weta wisi nad reformami ministra sprawiedliwości?

Zbigniew Ziobro
Flickr.com/Kancelaria Premiera

Do prezydenta Andrzeja Dudy wpłynęły ustawy sądownicze przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zapowiada się kłótnia.

Solidarna Polska w końcu wymęczyła Nowogrodzką, która dała zielone światło dla ustaw sądowniczych przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jedną z nich jest projekt zmian w Sądzie Najwyższym, de facto tworzący z SN twór kadłubkowy. Ustawy sądownicze mają być rodzajem zasłony dymnej dla elektoratu, bowiem pod presją Komisji Europejskiej, PiS musi zlikwidować nielegalną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, aby otrzymać pierwszą transzę środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Ustawy sądownicze trafiły na prezydenckie biurko do konsultacji. “Rzeczpospolita” pisała w zeszłym tygodniu, że rozmowy między resortem sprawiedliwości i Kancelarią Prezydenta nie są łatwe.

Prezydent nie chce zgodzić się m.in. na nowy kształt Sądu Najwyższego. Na stole są wszystkie opcje, łącznie z przygotowaniem przez Pałac Prezydenckich własnej ustawy. W tle jest też groźba weta – informował dziennik.

Dzisiejsze wydanie “Rzeczpospolitej” pisze, że Solidarna Polska w sprawie ustaw sądowniczych daje prezydentowi niewielkie pole manewru – Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale to na prezydenta spada obecnie historyczna odpowiedzialność.(…)Nie ma zgody na takie zmiany w zaproponowanych ustawach, które będą półśrodkami i ustępstwami na rzecz środowiska i na rzecz pozornej reformy – mówi gazecie osoba z otoczenia Zbigniewa Ziobry.

Andrzej Duda bierze pod uwagę stworzenie alternatywnego projektu dotyczącego zmian w Sądzie Najwyższym i od razu dostaje kontrę ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeżeli prezydent się na taki ruch zdecyduje, wtedy sam będzie musiał sobie szukać większości dla projektu. Solidarna Polska tym samym daje do zrozumienia, że ich 19-osobowa grupa w Sejmie nie podniesie ręki za prezydencką propozycją.

Na linii Duda-Ziobryści iskrzy od momentu, gdy okazało się, że trzeba zlikwidować Izbę Dyscyplinarną SN. To byłaby porażka polityków z Solidarnej Polski. Przyjęli więc wersję, że Izba to pomysł Andrzeja Dudy.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie