Polityka i Społeczeństwo

Wojna coraz bardziej prawdopodobna? Ten zaskakujący ruch USA może być na to mocnym dowodem

Biden
Shutterstock

Departament Stanu USA podjął ważną decyzję. W poniedziałek rozpocznie się ewakuacja rodzin pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy. Informację podała w sobotę stacja Fox News.

Idzie wojna?

Skąd taka decyzja?

Chodzi o rozlokowanie przez Rosję przy granicy z Ukrainą ponad 100 tys. żołnierzy. Wiadomo, że ewakuacja zacznie się w poniedziałek, 24 stycznia.

To nie koniec. Już w przyszłym tygodniu Departament Stanu USA ma zalecić Amerykanom opuszczanie Ukrainy lotami komercyjnymi, “dopóki te są jeszcze dostępne”.  Takie słowa wypowiedział jeden z urzędników, który chciał pozostać anonimowy.

Rzecznik Departamentu Stanu oświadczył, że “w tej chwili nie ma nic do ogłoszenia”, dodając, że obecnie amerykańska administracja “przeprowadza rygorystyczne planowanie awaryjne, jak zawsze, na wypadek pogorszenia się sytuacji w kwestii bezpieczeństwa”.

Oczywiście to subtelne przygotowania na wojnę.

Niemcy zrobią to samo?

Niemiecki “Bild” informuje o podobnym zjawisku w swoim kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych też ponoć prowadzi prace nad planem ewakuacji bliskich pracowników ambasady niemieckiej na Ukrainie. Rodziny dyplomatów miałyby podobno opuścić kraj w momencie, gdy sytuacja uległaby jeszcze większemu pogorszeniu.

“Bardzo uważnie obserwujemy sytuację w zakresie bezpieczeństwa pracowników naszych misji zagranicznych na Ukrainie i jesteśmy w ścisłym kontakcie z naszymi partnerami w UE i na szczeblu międzynarodowym. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie podejmuje obecnie żadnych działań w celu zmniejszenia liczby pracowników ambasady lub członków [ich – przyp. red.] rodzin” – napisano w oświadczeniu resortu.

To, co dzieje się w Europie Wschodniej skomentował też prezydent USA Joe Biden. Stwierdził, że jakiekolwiek działanie Rosji, które skończy się wkroczeniem jej żołnierzy na teren tego kraju, zostanie uznane za inwazję.

Jeżeli jakikolwiek rosyjski oddział przekroczy granicę z Ukrainą, to to jest inwazja i spowoduje nałożenie sankcji na Moskwę – mówił.

Jego słowa potwierdziła wiceprezydent Kamala Harris.

Tylko czy groźba sankcji odstraszy Putina?

Czytaj także:

A jednak? Zwiększyły się szanse Kaczyńskiego na zawarcie nowej koalicji

Katolicka organizacja cofa środki dla bezdomnych. Nie uwierzycie, z jakiego powodu!

Kaczyński znalazł już następcę Morawieckiego. To ON poprowadzi PiS do zwycięstwa w wyborach?

Źródło: Fox News, CNN, Bild

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie