Polityka i Społeczeństwo

Władze Gdańska w szoku po oświadczeniu Błaszczaka. Co z tegorocznymi obchodami 1 września na Westerplatte?

To nie żart. Minister Błaszczak zorganizuje dla urzędników szkolenia z picia...
fot. flickr/KPRM

Za niewiele ponad miesiąc odbędą się obchody upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Gdańsku tradycyjnie miasto organizuje je na Westerplatte. Wczoraj Mariusz Błaszczak ogłosił jednak, ku zdziwieniu władz miasta, że w roli gospodarza 1 września wystąpi na Westerplatte… Wojsko Polskie.

Władze Gdańska tradycyjnie, jak co roku, przygotowywały obchody upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Dlatego prezydent Aleksandra Dulkiewicz z zaskoczeniem przyjęła informację przekazaną przez Mariusza Błaszczaka, jakoby w tym roku uroczystość na Westerplatte przejęło Wojsko Polskie.

Odpolitycznimy Westerplatte. To miejsce, w którym najważniejsi są kombatanci, a nie politycy pokroju F.Timmermansa – napisał Błaszczak na Twitterze. Jego słowa o „odpolitycznianiu” brzmią ironicznie, biorąc pod uwagę, że przecież on sam jest szefem Ministerstwa Obrony Narodowej.

https://twitter.com/mblaszczak/status/1286553202788315136

Prezydent Gdańska błyskawicznie zareagowała na zapowiedź Błaszczaka. Podczas konferencji prasowej powiedziała, że wyśle w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Mariusza Błaszczaka poprosiła o uszanowanie tradycji – to władze miasta od lat organizowały 1 września uroczystość na Westerplatte. Dulkiewicz przypomniała, że prace nad organizacją obchodów trwają już od dawna, a sam szef MON otrzymał na nie zaproszenie. Jedyną odpowiedzią był wczorajszy tweet.

Tymczasem Mariusz Błaszczak z nadzieją oświadczył, że liczy, iż uroczystości 1 września już zawsze będą organizowane przez Wojsko Polskie. Tłumaczył, że nie chce, by były one wykorzystywane politycznie. Wyraził też zadowolenie, że teren Westerplatte przechodzi w posiadanie Skarbu Państwa.

Uroczyste obchody wybuchu II wojny światowej na Westerplatte to ponaddwudziestoletnia tradycja w Gdańsku. Zapoczątkował je w 1999 roku prezydent Paweł Adamowicz wraz z harcerzami. Za każdym razem gospodarzem uroczystości było Miasto Gdańsk.

Źródło: RMF24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie