Po godzinach

Wkrótce będzie można płacić nowym banknotem. A znajdzie się na nim kontrowersyjny polityk

W tym sondażu Kaczyński demoluje konkurencję. Tygodniowy przegląd sondaży
Flickr/KPRM

Narodowy Bank Polski ma w listopadzie przyszłego roku wyemitować nowy banknot kolekcjonerski. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że znajdzie się na nim postać Lecha Kaczyńskiego.

“Warto być Polakiem”

Na rynku za nieco ponad rok pojawi się 60 tysięcy banknotów kolekcjonerskich z serii “Warto być Polakiem”. Nie zobaczymy na nich jednak żadnego króla czy innej postaci z odległej historii Polski, ale Lecha Kaczyńskiego. Planowana wartość nominalna banknotu wynosi 20 złotych.

Pytanie, czy na tego typu kolekcjonerski “rarytas” skusi się dużo osób…

Lech Kaczyński to oczywiście tragicznie zmarły prezydent, czyli postać w jakimś sensie historyczna. Warto jednak zastanowić się, czy emitowanie banknotów z jego podobizną to odpowiedni styl uczczenia jego pamięci. Jest ryzyko, że będzie wręcz odwrotnie i inicjatywa zostanie wyśmiana. Można też zadać sobie pytanie, czy lepszym pomysłem nie byłoby wyemitowanie całej serii banknotów z kilkoma ofiarami katastrofy smoleńskiej sprzed dekady. Tyle tylko, że to ostatnie nie przeszłoby z powodu tego, że znaleźć musiałyby się na nich też osoby z opozycji. Na to zaś obecna władza nie będzie chciała pozwolić.

Lech Kaczyński

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 r. Był prawnikiem, działaczem opozycji demokratycznej, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, I wiceprzewodniczący NSZZ “Solidarność” (1990-1991), parlamentarzystą, ministrem stanu ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Prezydenta RP (1991), prezesem NIK (1992-1995), ministrem sprawiedliwości (2000-2001) i wreszcie prezydentem Warszawy, a potem Polski. Wraz z bratem założył Prawo i Sprawiedliwość.

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie