Polityka i społeczeństwo

Wizerunkowa kompromitacja rządu. Amerykanie będą się uczyć o “umarłej” demokracji w Polsce

Wizerunkowa kompromitacja rządu. Amerykanie będą się uczyć o "umarłej" demokracji w Polsce
fot. flickr

Wizerunek naszego kraju za granicą dryfuje coraz bardziej w niechcianym dla nas kierunku. Polityczna awantura nad Wisłą, która przeniosła się na forum międzynarodowe, zmieniła spojrzenie na Polskę z lidera udanej transformacji, w chorego człowieka Europy. Doszliśmy już do takiego momentu zaszufladkowania Polski w kategoriach negatywnych, że w Stanach Zjednoczonych młodzi ludzie będą edukowani o naszym kraju jako przykładzie “erozji demokracji”.

Inicjatywa o której mowa, dotyczy 16 amerykańskich uniwersytetów, które wprowadzą do nauczania nowy przedmiot nazwany właśnie “Erozją demokracji”. Jest to odpowiedź w znacznej mierze na rządy Donalda Trumpa, które zasiały poważne wątpliwości co do kierunku ewolucji ustroju państwa. Kadry akademickie pragną bowiem znaleźć odpowiedź na pytania:

Czy Amerykańska demokracja jest zagrożona?
Po czym poznać zagrożenie demokracji?

Pomóc w tym zadaniu ma “pośmiertna” analiza przykładów państw, w których demokracja “umarła, a czasem została ożywiona”. Do tej grupy zaliczono Polskę, w zaszczytnym gronie z Rosją, Wenezuelą i Węgrami. Na zajęciach poruszane będą takie tematy jak: populizm i demagogia, kozły ofiarne, paranoja i wykluczenie, opór. Każdy student będzie musiał dokonać studium przypadku jednego wybranego kraju. Wszystkie dane zostaną następnie zebrane i wysłane do amerykańskiego rządu.

Celem przedmiotu jest wskazanie mitu, że demokracja nie upada najczęściej w wyniku gwałtownych przewrotów, ale że oznaki jej schyłku bywają bardzo subtelne, na co należy zwracać szczególną uwagę.

Jest to smutny obraz, kiedy Polska jest postrzegana za oceanem w takich kategoriach. Jest to kolejny efekt beztroski rządu o odbiór jego działań na arenie międzynarodowej. Prawica nazwie to zapewne konsekwencją lewackiego ataku na konserwatywny i suwerenny rząd. Lewica określi usprawiedliwioną krytyką. Choć nie da się ukryć, że zajęcia mają polityczny podtekst o charakterze antyprawicowym, to jednak w niczym to nie umniejsza odpowiedzialności obecnej władzy za naruszenie trójpodziału władzy, jakiego w ostatnich dwóch latach się dopuściła. Warte podkreślenia, że niezależnie od przyjętego punktu widzenia jest to położenie dla rozwoju i przyszłości naszego kraju bardzo szkodliwe.

Źródło: washingtonpost.com

fot. flickr/P. Tracz

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie