Polityka i Społeczeństwo

Wiemy, kto stoi za Hołownią. Opowieści o tym, że nie wspiera go żaden biznes, można włożyć między bajki

Flikcr/Otwarte Klatki

Szymon Hołownia uparcie twierdzi, że jego kampanię wyborczą finansują jego zwolennicy. Wykreował nawet akcję #ToJaStojęZaHołownią. Osoby, które ponoć wpłacają środki za jego działania polityczne, oznaczają się tym specjalnym hasztagiem. W ciągu kilku miesięcy udało się podobno uzbierać tak blisko 5 mln zł. U mnie nie ma żadnego wielkiego biznesu, Leszka Czarneckiego, Jerzego Staraka, jezuitów.

Liczę na datki osób fizycznych. Teraz, przed kampanią, finansuję to ze swoich środków– zapewniał sam kandydat. Czy to prawda?

Wielki biznes za Hołownią

“Wprost” sugeruje jednak coś innego. Ponoć za gwiazdą TVN-u stoi tak naprawdę duży biznes.

Jedną z ważnych person w tym środowisku ma być zdaniem portalu Ryszard Wojtkowski. To założyciel i prezes funduszu Resource Partners. – W pierwszej połowie lat 90. zaczął swoją przygodę biznesową od takich marek, jak Coca-Cola i Gerber, później pracował w Szwajcarii dla firmy Novartis Consumer Health International. Z polityką był jednak związany już od 1985 r. Sprawował funkcje dyrektora gabinetów czterech kolejnych premierów: Zbigniewa Messnera, Mieczysława Rakowskiego, Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego – tłumaczy na wprost.pl dziennikarz Marcin Dobski.

W połowie grudnia z biznesmenem kontaktowało się “Wprost”. – Jak na razie moje wsparcie ma charakter życzliwych komentarzy na Twitterze oraz namawiania przyjaciół, by przyjrzeli się temu projektowi i ewentualnie rozważyli zaangażowanie. Nie jestem ani w jego sztabie, ani w zespole ekspertów. Nie mam też żadnych planów osobistych związanych z tą kandydaturą – mówił Wojtkowski. – Jedyne, o co pytałem, i co dla mnie było ważne – że projekt ten nie ma sponsora, takiego choćby jak Kulczyk. Hołownia wydaje się szczerze przywiązany do crowdfundingu, który daje niezależność, ale też wciąga duże grupy ludzi, dając im poczucie współsprawstwa – dodał.

Ostatecznie, jak czytamy na wprost.pl, w marcu wpłacił na kampanię kandydata na prezydenta 39 tys. zł. Współpracował też z jego zespołem programowym ds. gospodarki.

Kolejny biznesmen

Finansowo wspiera Hołownię też Przemysław Krych. Razem z żoną wpłacił na kampanię łącznie 78 tys. zł. Krych to z kolei współzałożyciel Griffin Real Estate, “największego i najbardziej dynamicznego inwestora typu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej działającego w sektorze nieruchomości”, który zarządza aktywami o wartości ok. 5 mld euro. W grudniu 2017 r. został zatrzymany przez CBA. W Prokuraturze Regionalnej w Katowicach usłyszał zarzuty korupcji. Ponoć wręczył łapówkę byłemu senatorowi PiS Stanisławowi Kogutowi. Jak przypomina “Wprost”, spędził w areszcie wydobywczym pół roku i wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji 4 mln zł.

Kobosko

Poza tymi dwoma nazwiskami w kontekście Hołowni często pojawia się Michał Kobosko, były redaktor naczelny „Wprost”, dziennikarz  „Gazety Wyborczej”, zastępca naczelnego w „Pulsie Biznesu” i człowiek powiązany z Project Syndicate. To z kolei międzynarodowa organizacja publikująca teksty autorytetów z dziedziny ekonomii i finansów, biznesu i zarządzania. Utrzymuje się ze składek członkowskich i środków od innych organizacji, jak Open Society Institute George’a Sorosa…

Niezależność Hołowni

Oczywiście to, że za Hołownią stoją biznesmeni, nie jest jeszcze niczym oburzającym. Ktoś musi wspomóc jego kampanię. Problemem jest jednak to, że kandydat kreuje się jako w pełni niezależnego i którego działania wspierają tylko zwykli, przeciętni Polacy. Prawda jest prawdopodobnie – jeśli rację ma “Wprost” – zgoła inna.

Źródło: wprost.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie