Gospodarka

Wiemy, jak wysokie może być bezrobocie w kwietniu. Co na to Morawiecki?

Mateusz Morawiecki
Flickr.com/Kancelaria Premiera

W Cieszynie i Zgorzelcu odbywają się protesty lokalnych społeczności, domagających się przywrócenia ruchu granicznego, co wiąże się z ich pracą. Setki rodzin z przygranicznych miejscowości mają zatrudnienie w Niemczech oraz Czechach i praca za granicą jest jedynym źródłem ich utrzymania. Demonstracje na razie nie wyglądają groźnie, ale hasła protestujących są ściśle związane z pracą, co nie jest najlepszym prognostykiem dla rządu. W przypadku niefortunnej interwencji policji, rozwścieczenie nie skończy się na noszeniu transparentów i skandowaniu haseł. Jeżeli rządzący problemu nie rozwiążą, na granicach może się pojawić dużo więcej obywateli zdruzgotanych utratą pracy.

Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazały, że w marcu bezrobocie spadło, ale według informacji zebranych przez TVN24.pl to cisza przed burzą. Reporterzy TVN24 są w posiadaniu danych z powiatowych urzędów pracy w Polsce, z wyłączeniem Wrocławia, Tomaszowa Lubelskiego i Gostynina, a więc próba do badania i wyciągnięcia wniosków jest jak najbardziej reprezentatywna.

Z danych wynika, że tylko przez pierwsze dwa tygodnie kwietnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła wobec marca o 28 470 osób, czyli o 3,18 proc. Najwięcej bezrobotnych przybyło w województwie małopolskim – 3008 osób. Z kolei największy procentowy wzrost liczby bezrobotnych odnotowano w województwie lubuskim (+5,99 proc.) i zachodniopomorskim (+5,49 proc.) – pisze TVN24.pl

Zgromadzone dane przeanalizował ekonomista prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z wyliczeń wynika, że kwietniowa stopa bezrobocia może sięgnąć nawet 8 procent. Prof. Noga dodaje, że wszystko będzie zależało od tego, kiedy realnie zacznie funkcjonować wsparcie dla firm. Według ekonomisty Marka Zubera, pik bezrobocia nastąpi w okolicach czerwca i lipca – Wciąż jeszcze mamy szanse, żeby na koniec roku bezrobocie było jednocyfrowe, ale będzie trudno to osiągnąć – prognozuje.

Źródło TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie