Polityka i Społeczeństwo

Wiemy, co Biden powiedział Putinowi! Prezydent Rosji ma twardy orzech do zgryzienia

Wczoraj miała miejsce wideokonferencja między Joe Bidenem i Władimirem Putinem. Amerykański przywódca wysłał byłemu funkcjonariuszowi KGB szereg ostrzeżeń.

Wczoraj miała miejsce wideokonferencja między Joe Bidenem i Władimirem Putinem, która trwała dwie godziny. Rozmowa między przywódcami dotyczyła sytuacji na ukraińskiej granicy, gdzie Federacja Rosyjska zgromadziła potężne siły wojskowe. O przebiegu rozmowy Joe Biden poinformował najpierw prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, premiera Włoch Mario Draghiego i premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Polski w tym gronie nie było.

O przebiegu wideokonferencji informuje “Gazeta Wyborcza”. Z komunikatu Białego Domu wynika, że amerykański prezydent wysłał byłemu funkcjonariuszowi KGB szereg ostrzeżeń. Biden wyraził głębokie zaniepokojenie USA i europejskich sojuszników grupowaniem rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy i podkreślił, że “w przypadku eskalacji militarnej USA i nasi sojusznicy odpowiedzą mocnymi środkami ekonomicznymi i innego rodzaju”.

Podczas briefingu dla dziennikarzy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że w razie agresji oprócz sankcji Putin powinien spodziewać się wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu i dodatkowego sprzętu wojskowego USA dla Ukrainy.

W przypadku dalszej inwazji i eskalacji militarnej na Ukrainie, oczywiście każdy z naszych partnerów na wschodniej flance – kraje bałtyckie, Rumunia, Polska i inne państwa – będzie coraz bardziej niepokoić się o własne bezpieczeństwo i integralność terytorialną – mówił Sullivan. Jak dodał, w takim przypadku Stany Zjednoczone spodziewają się, że te kraje będą zabiegały o “dodatkowe zdolności wojskowe” – Stany Zjednoczone odpowiedzą na to pozytywnie – dodał.

Agencja Bloomberg dotarła do dokumentów mówiących, że USA będą naciskać na Niemcy, by w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę wstrzymały kontrowersyjny gazociąg z Rosji do Niemiec Nord Stream 2.

Dzisiaj prezydent Biden będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie