Polityka i Społeczeństwo

Wiemy, co będzie w Nowym Ładzie PiS-u. Będą nowe świadczenia, ale też ktoś musi za to wszystko zapłacić

Fundusze UE
Flickr.com/PiS

Prawdopodobnie już w sobotę 15 maja PiS przedstawi szczegóły Nowego Ładu. – To wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię – wychwala „Ład” Mateusz Morawiecki.

PiS szykuje Ład

Nowy Ład, program Prawa i Sprawiedliwości, miał zostać zaprezentowany już w marcu, ale prezentacja została odwołana – oficjalnie z powodu pandemii. Przez te dwa miesiące dużo się o „Ładzie” dyskutowało. Cho≥ć oficjalnie nie można mówić o żadnych szczegółach programu, to pojawiło się wiele informacji, co w „Nowym Ładzie” się znajdzie. Program opierać ma się na 10 filarach, którymi są: Plan na zdrowie, Uczciwa praca i godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.

Jeśli miałbym jednym zdaniem ująć, czym jest Polski Ład, to powiedziałbym, że jest to wielki program inwestycyjny, wielki program inwestycji w polskie zdrowie, w polską rodzinę, w demografię, w odbudowanie polskiej infrastruktury i potencjału gospodarczego tam, gdzie został on nadwątlony przez Covid-19, a rozbudowanie tam, gdzie cały czas ta infrastruktura potrzebuje rozbudowy – tak charakteryzował program premier Morawiecki podczas kongresu Impact’21. Wcześniej szef rządu nazywał program „kołem zamachowym dla wyjścia z kryzysu”.

Przedsiębiorcy zapłacą?

Czego możemy spodziewać się po „Nowym Ładzie”? Przede wszystkim zmian w systemie podatkowym. Wreszcie podniesiona zostanie kwota wolna od podatku – choć niekoniecznie od razu do 30 tysięcy złotych – a emerytury niższe niż 2,5 tys. zł brutto zostaną zwolnione z opodatkowania. Możliwe, że zwiększony zostanie drugi próg podatkowy – z 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych. Jednak nic za darmo – dodatkowo obciążeni zostaną najlepiej zarabiający.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie