Gospodarka

Wielkie śledztwo w sprawie masowych wyłudzeń VAT. Na liście urzędnicy i ważni funkcjonariusze państwowi

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia podatku VAT. W proceder mogą być zamieszani ważni urzędnicy i funkcjonariusze państwowi.

Sprawę opisała „Rzeczpospolita”. Chodzi o nielegalne odzyskiwanie zapłaconego podatku VAT za zakupy w strefach tax free na lotniskach. Na lotnisku wystarczy przedstawić fakturę za zakup sprzętu, wypełnić formularz, a celnik stemplował dokument uprawniający do zwrotu VAT. Z takiego zwrotu mogą korzystać osoby, które nie mieszkają na stałe na terenie Unii Europejskiej. Tymczasem, według informacji „Rzeczpospolitej” ów proceder mieli wykorzystywać polscy urzędnicy i funkcjonariusze, których oddelegowano na misje Unii Europejskiej w Mołdawii i na Ukrainie. Takim osobom prawo do zwrotu nie przysługuje, ponieważ przebywają poza UE tylko czasowo.

Jak donosi gazeta, pierwszy sygnał, że dochodzi do nadużyć, dotyczył czterech wysokich rangą funkcjonariuszy. Na początku lipca biuro mazowieckiego wydziału inspekcji wewnętrznej Ministerstwa Finansów złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa. Jeden z czterech podejrzanych miał zyskać na przekręcie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jednak takich przypadków może być dużo więcej. Według „Rzeczpospolitej” Prokuratura Krajowa zażądała od Służby Skarbowej listy osób – urzędników i funkcjonariuszy różnych służb – którzy wyjeżdżali na misje poza teren Unii Europejskiej i występowali o zwrot podatku VAT. Według informacji gazety, na liście znajdują się nazwiska byłych ministrów i szefów służb. Pewne jest więc, że śledztwo zatoczy szerokie kręgi.

Źródło: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie