Polityka i Społeczeństwo

“Wielkie oszustwo”, “Skok na dochody”. Samorządowcy ostro krytykują Polski Ład, na program PiS nie ma zgody

Samorządowcy na wspólnej konferencji prasowej zabrali głos ws. Polskiego Ładu. – To skok na dochody samorządu terytorialnego – powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Grupa samorządowców zorganizowała w środę konferencję prasową na temat Polskiego Ładu. Dzierżąc czerwone transparenty z napisem “Polski Rozkład”, ostrzegali o zagrożeniach, jakie płyną z zapisów nowego programu PiS. Przywódcy samorządów krytycznie wypowiadali się o nim już wcześniej. Rafał Trzaskowski nazwał go „cynicznym skokiem na wasze [obywateli – red.] pieniądze”.

Reprezentujemy wszystkie korporacje samorządowe, stowarzyszenia samorządowe. Wszyscy samorządowcy są przerażeni tym, co proponuje rząd. Polski Ład to jedno wielkie oszustwo – mówił na środowej konferencji prezydent Warszawy. – Duża część mieszkańców naszych miast po prostu straci. Stracą pielęgniarki na kontraktach, taksówkarze, właściciele małych osiedlowych sklepików – tłumaczył. Podkreślił, że Warszawa może stracić na zapisach Ładu aż 1,7 mld zł.

W podobnym tonie wypowiadała się marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Nawała Polski Ład „strategią karania niepokornych i nagradzania swoich”.

To kolejny krok do centralizacji państwa polskiego, skok na dochody samorządu terytorialnego. Zapłacą również ciężko pracujący przedsiębiorcy – powiedziała Polak. Według jej obliczeń, samorządy stracą na Ładzie 145 mld zł dochodów.

Obecni na konferencji samorządowcy podpisali wspólny apel do Mateusza Morawieckiego o wycofanie się ze zmian, które mają uderzyć w samorządowe finanse.

Szacowane straty, które samorządy poniosą wskutek wprowadzenia Polskiego Ładu, można obliczyć za pomocą strony natwojkoszt.pl. Witrynę, którą stworzyły Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich, udostępnił w mediach społecznościowych m.in. Rafał Trzaskowski. I przykładowo – według obliczeń widocznych na stronie Łódź straci 323 015 579 zł, Wrocław 416 685 256 a Gdańsk 271 290 020.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie