Polityka i społeczeństwo

Wielki triumf Schetyny. W Nowoczesnej krzyczą, że to zdrada

Fot. Flickr

Po dzisiejszych wydarzeniach można już bez żadnych wątpliwości powiedzieć, że oto na naszych oczach partia o nazwie “Nowoczesna” wchodzi w fazę agonalną. Wspólny klub parlamentarny posłów Platformy Obywatelskiej i część posłów Nowoczesnej, na czele z byłą już szefową klubu parlamentarnego tej partii, to niewątpliwe zwycięstwo Grzegorza Schetyny, które otwiera finałowy etap przedwyborczych przygotowań do ostatecznej walki z Prawem i Sprawiedliwością w 2019 roku.

Dziś w kwestii ustanowienia wspólnego klubu PO i .N działo się bardzo wiele. Już rano prezydia obu klubów zgodziły się w treści swoich uchwał, że połączenie klubów to najlepsze rozwiązanie. Kilka godzin później okazało się jednak, że gdy przyszło do głosowania w klubie, stronnicy Katarzyny Lubnauer nie zgodzili się z treścią uchwały i nie zdecydowali się jej przyjąć. Tym samym Kamila Gasiuk-Pihowicz, której stronę wzięli m.in. posłanka Wróblewska oraz posłowie Sowa, Misiło i Jaros, zostali postawieni pod ścianą.

Na Twitterze i w czasie urządzanych naprędce konferencji prasowych trwały przepychanki pomiędzy PO a niechętnymi połączeniu posłami .N, w ramach której jedni przekonywali, że integracja w ramach pracy parlamentarnej to naturalny krok dla Koalicji Obywatelskiej, który będzie jej wzmocnieniem. Drudzy z kolei stali na stanowisku, że wspólny klub zmniejszy możliwość pozyskiwania nowych wyborców przez KO.

Na chwilę przed czternastą Agnieszka Burzyńska z “Faktu” napisała, że Grzegorz Schetyna nie zamierza czekać, aż Nowoczesna zgnije i postanowił zatwierdzić zmianę nazwy klubu swojej partii na Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska i zaprosił na pierwsze jego posiedzenie posłów Nowoczesnej, którzy postanowili z niego skorzystać. Tym samym rozłam w Nowoczesnej stał się faktem, bo Katarzyna Lubnauer nie za bardzo ma teraz wyjście i szóstkę rozłamowców musi z partii usunąć (posła Misiło wyrzucać nie musi, bo zrobiła to kilka dni temu).

O tym, że klub Nowoczesnej opuszczą kolejni posłowie, zresztą nie tylko w kierunku klubu PO-KO poinformowała chwilę później sama Kamila Gasiuk-Pihowicz, która na Twitterze szeroko uzasadniała swoją decyzję. Podkreśliła, że Koalicja Obywatelska to najlepsze, co udało się ludziom demokratycznej opozycji stworzyć w przeciągu ostatniego roku i skoro powiedziało się “A”, to teraz należy powiedzieć “B”.

Podkreśliła też, że w regionach powstało wiele wspólnych klubów Koalicji Obywatelskiej, więc naturalne jest przeniesienie takiej współpracy także do parlamentu. Potwierdziła także, że exodus z partii kierowanej przez Katarzynę Lubnauer jest nieuchronny.

Reakcje struktur regionalnych Nowoczesnej nie są jednak pozytywne. Błażej Papiernik, radny miasta Koszalin i sekretarz regionalny partii nazwał decyzję Gasiuk-Pihowicz skandalem i zdradą.

Jaki będzie rozwój sytuacji, trudno jednak dzisiaj przewidzieć. W najczarniejszym scenariuszu Katarzyna Lubnauer może zarządzić zerwanie koalicji w całym kraju i polecić radnym Nowoczesnej w sejmikach zaprzestanie popierania kandydatów PO. To jednak wydaje się mało prawdopodobne, bowiem nie byłoby to w niczyim, poza samą Lubnauer, interesie. Dla samej szefowej partii, która przecież wyrwała partię Ryszardowi Petru by uratować ją od upadku perspektywy nie są najlepsze. Bardzo możliwe, że już wkrótce zostanie zmuszona, by zdjąć szyld wielkiej enki z poprzedzającą ją kropką i wyrzucić ją na śmietnik historii. 

Co natomiast musi dziś zrobić Grzegorz Schetyna? Wymyślić, w jaki sposób połknięciem Nowoczesnej nie przestraszyć ludowców czy ruchów lewicowych i przed wyborami europejskimi i parlamentarnymi jeszcze Koalicję Obywatelską powiększyć.

Fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie