Polityka i Społeczeństwo

Wielki problem polskiego Kościoła, te wieści zaniepokoiły prymasa. “Wręcz dewastujące”

W Polsce spada liczba wierzących, głównie wśród młodych osób. Prymas Polski abp Wojciech Polak jest zaniepokojony tymi danymi. – To są liczby wręcz dewastujące – ocenił duchowny.

Przeprowadzony przez CBOS sondaż wskazał, że w Polsce spada religijność. Wiarę w Boga zadeklarowało 87,4 proc. badanych, lecz co istotne, zaledwie 42,9 proc. z nich jest praktykujące. Na początku lat 90. XX wieku wiarę deklarowało 94 proc., a praktykowało aż 69,5 proc. Tendencja spadkowa jest więc wyraźna, a największa wśród osób młodych.

W 1992 roku 69 proc. osób w wieku 18-24 lat deklarowało udział w mszach świętych, teraz jest to zaledwie 23 proc.

To są liczby wręcz dewastujące. Pokazują, że w młodym pokoleniu następuje bardzo mocne przewartościowanie – ocenił te statystyki prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z PAP.

Ogólny spadek religijności to jedno, prymasa martwi też, jak pandemia wpłynęła na religijne życie Polaków. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował rocznik statystyczny, z którego wynika, że w minionym roku spadła liczba chrztów, ślubów oraz bierzmowań.

Na ten spadek wpłynęło wiele czynników, na czele z potężnym uderzeniem w życie wspólnotowe Kościoła, jakim były obostrzenia sanitarne spowodowane pandemią – skomentował prymas. Duchowny nie ukrywał, że wpływ na wiarę i religijność Polaków mają też doniesienia dotyczące zaniedbań biskupów w sprawach przestępstw seksualnych popełnianych przez niektórych księży,

Niewątpliwie zaniedbania przełożonych, którzy nie stanęli po stronie skrzywdzonych, podważają naszą wiarygodność jako wspólnoty Kościoła. Dla niektórych wiernych te informacje są być może kroplą, która przelała czarę goryczy – powiedział abp Polak. – Niektórzy pod ich wpływem odeszli z Kościoła, te sprawy spowodowały głęboki kryzys ich wiary. Dlatego naszą odpowiedzią jest opieka nad skrzywdzonymi, ich rodzinami, a także nad osobami zgorszonymi przypadkami wykorzystania seksualnego dzieci przez duchownych – podkreślił prymas.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie