Gospodarka

Wiek emerytalny zostanie podniesiony? Niepokojące słowa ekspertów

MaciejBledowski - stock.adobe.com

Mając 70 lat nadal wielu z nas będzie pracować – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski. Podobnego zdania jest Oskar Sobolewski, ekspert z Instytutu Emerytalnego. Innymi słowy, wysokie emerytury mogą być w przyszłości luksusem. Alternatywą jest podniesienie wieku emerytalnego.

Pracownik po 70-tce

Jeśli sami nie odłożymy sobie pieniędzy na starość, jest spore ryzyko, że będziemy musieli ciężko pracować nawet po 70. roku życia. Nie tylko dlatego, że tak polubimy pracę. Zmusi nas do tego niska emerytura.

Jestem przekonany, że w najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny – uważa główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski. – Niesie to za sobą jedno z większych wyzwań rozwojowych: jak zapewnić godne emerytury bez nadmiernego podnoszenia podatków, bo to obniżyłoby dynamikę rozwoju gospodarki i kolejnych młodych wypchnęło na emigrację – dodaje.

Już według dzisiejszych wyliczeń, pokolenie obecnych 30- i 40-latków będzie miało emerytury o stopie zastąpienia niższej o połowę od emerytur, które otrzymają ich rodzice. Ratunkiem jest chyba tylko… podniesienie wieku, po osiągnięciu którego będziemy mogli otrzymywać świadczenie.

Trzeba szybko podnieść wiek emerytalny

Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego, też twierdzi, że już teraz powinniśmy promować zmianę myślenia o emeryturze.

Odpowiedzialny rząd już dawno temu powinien podnieść wiek emerytalny. Obniżka sprzed czterech lat to była najgorszą decyzją dla system i osób, które świadczą pracę. Szczególnie osób 20 i 30-letnich – powiedział w programie “Money. To się liczy”.

Jak wyjaśniał, wysokość naszej przyszłej emerytury maleje z każdym rokiem. – W ciągu pięciu ostatnich stopa zastąpienia spadła o 10 pp. Obniżenie wieku emerytalnego miało na to duży wpływ. Powinniśmy o tym rozmawiać, aby podnieść wiek emerytalny i wyrównać go. Podniesienie do 67 lat to minimum – powiedział ekspert Instytutu Emerytalnego.

Problem tkwi w tym, że PiS prowadzi zbyt populistyczną politykę i z pewnością nie odważy się podwyższyć wieku emerytalnego. Bez takiej decyzji grozi nam jednak poważny kryzys.

Źródło: 300Gospodarka, Money

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie