Polityka i społeczeństwo

Widmo klęski wyborczej wisi nad PiS-em. Tygodniowy przegląd sondaży

Widmo klęski wyborczej wisi nad PiS-em. Tygodniowy przegląd sondaży
Flickr.com/KPRM

Ostatni tydzień może przejść do historii polskiej polityki. Mieliśmy do czynienia ze swoistym przesileniem, które może zadecydować o następnych latach w polskim życiu publicznym i klęsce PiS. I nie pomoże tu zaklinanie rzeczywistości przez rządowy CBOS, ani próba ofensywy za pomocą, jak to trafnie określił prezydent Wałęsa, Księżyca Plus.

Wiosenne przesilenie

W piątek „Fakt” opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public dającego po raz pierwszy zwycięstwo Zjednoczonej Opozycji (PO+.N). Może ona liczyć na poparcie w wysokości 32 proc., gdy tymczasem PiS musi się zadowolić sympatią „marnych” 29 proc. Niezły popłoch musiał zapanować w szeregach partii rządzącej, zwłaszcza że badanie zostało przeprowadzone już po ogłoszeniu finansowej pokuty dla jej członków przez Jarosława Kaczyńskiego. Jak widać gołym okiem, na niewiele zdały się te deklaracje.

Zatrwożeni politycy PiS, zamknięci w swoim „Stalingradzie”, z niecierpliwością oczekiwali odsieczy. I nadeszła ona ze strony niezawodnego CBOS-u, który bez krzty finezji i odrobiny wstydu zaprezentował swój sondaż, gdzie PiS deklasuje rywali uzyskując 46 proc. poparcie! Na otarcie łez, Platformie łaskawie pozwolono wzrosnąć o 2 punkty do 16 proc. Nawet cieszący się ostatnio wzrostami SLD otrzymał tylko 6 proc. O absurdalności tego badania świadczy deklarowana frekwencja prognozowana na 69 proc, co w polskich warunkach stanowi cel nieosiągalny.

Gazeta.pl

Należy się spodziewać, iż poparcie dla partii Kaczyńskiego przed wyborami w badaniach CBOS będzie tylko rosnąć.

Ekspert Michał Palade zauważył, że spadki poparcia dla prawicy mogą się realnie przełożyć na jej porażkę w wyborach do sejmików wojewódzkich

Trzaskowski bezkonkurencyjny

Wydaje się, że, póki co, pozycja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PO pozostaje niezagrożona. W sondażu przeprowadzonym dla 300POLITYKI przez KANTAR Millward Brown wygrywa ze wszystkimi potencjalnymi kandydatami zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze:

Warto zwrócić uwagę na relatywnie dobry wynik Ryszarda Kalisza, który uzyskuje 11-12 proc. poparcia. Pamiętajmy jednak, że nie zadeklarował on dotychczas startu w tych wyborach. Druga tura należy również do Trzaskowskiego:

Biedroń nadzieją lewicy

Interesujący sondaż przeprowadził Pollster dla se.pl. Spytano w nim wyborców lewicy, kto byłby najlepszym kandydatem lewicy na prezydenta Polski. Bezapelacyjnie wygrywa Rober Biedroń uzyskując 62 proc. Warto zauważyć 14 procentowe poparcie dla Moniki Jaruzelskiej.

W podobnym badaniu, lecz dotyczącym tym razem Prawa I Sprawiedliwości Andrzej Duda wygrywa z Beatą Szydło.

W sobotę obyły się dwie ważne konwencje polityczne: Zjednoczonej Opozycji oraz Zjednoczonej Prawicy. Najbliższe dni pokażą, czy wpłyną one zasadniczo na poparcie w sondażach.

Źródło: fakt.pl  se.pl  300polityka.pl  gazeta.pl

Fot.: Flickr.com/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie