Polityka i Społeczeństwo

Wiceminister sprawiedliwości miażdży propozycję prezydenta Dudy

fot. Shutterstock/Drop of Light

Po tym jak pod koniec lipca prezydent Duda ogłosił dwa weta do ustaw autorstwa resortu sprawiedliwości, relacje urzędników Zbigniewa Ziobry z urzędnikami prezydenta były delikatnie mówiąc chłodne. Tym bardziej, że wytłumaczeniem wet było między innymi nieuzasadnione, zdaniem Andrzeja Dudy, wzmocnienie uprawnień ministra sprawiedliwości, co miało nawet przypominać rozwiązania znane w poprzednim systemie. Nic dziwnego, że Ziobro i jego podwładni uznali prezydenta za wroga i w wielu wywiadach, których udzielili w okresie wakacji sejmowych, atakowali byłego ucznia ministra Ziobry.

Dziś głos zabrał wiceminister Warchoł, który skomentował propozycję zmian w KRS, która była przedmiotem wczorajszych pseudokonsultacji w Pałacu Prezydenckim. Przypomnijmy, prezydent zaprosił opozycję na rozmowy o zmiany w konstytucji, które pozwoliłyby mu powołać sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa w sytuacji, gdy po upływie 2 miesięcy od zgłoszenia nie udało się takowych powołać większością 3/5 Sejmu. Gdy ta propozycja upadła, prezydent zaproponował bezpiecznik w formie, którą zaproponował ponoć poseł Kukiz’15, Tomasz Rzymkowski tj., że w głosowaniu nad kandydatami do KRS każdy poseł będzie miał 1 głos i będzie mógł zagłosować tylko na jednego kandydata. Takie rozwiązanie miałoby zapewnić multipartyjność wyboru.

Wiceminister Warchoł nie pozostawił jednak na tym pomyśle suchej nitki. W rozmowie z dziennikarzami zauważył, że konstytucja nie przewiduje takich rozwiązań jak te zaproponowane przez Andrzeja Dudę.

– Konstytucja przewiduje większość zwykłą, bezwzględną i kwalifikowaną, jeżeli chodzi o podejmowanie uchwał. Te trzy rodzaje większości są znane Konstytucji. Nie jest znana instytucja jeden głos, jeden poseł. Występuje ona w wyborach powszechnych, natomiast w wyborach ciałach kolegialnych typu Sejm ona nie występuje i teraz można sobie wyobrazić sytuację, w której uchwała zostanie podjęta większością 30 głosów, a Konstytucja takiej większości nie zna.

Co ciekawe, o tym, że Konstytucja wskazuje w art. 187 że Sejm może wybrać zaledwie 4 osoby, a nie łącznie 19 to już wiceminister sprawiedliwości wspomnieć nie raczył. Widać jednak gołym okiem, że resort sprawiedliwości planuje zgłosić liczne poprawki, które propozycje Andrzeja Dudy będą w dosyć istotny sposób zmieniać. Argumentem będzie dbałość o zgodność projektów prezydenckich z Konstytucją. Taka ironia.

Źródło: 300polityka.pl

fot. Shutterstock/Drop of Light

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie