Polityka i Społeczeństwo

Wiceminister Buda chyba się wygadał. PiS sfinansuje z unijnych środków swój program wyborczy?

koronawirus
Flickr.com/PiS

Czyżby PiS zdjął maski po sukcesie we wtorkowym głosowaniu ws. ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy? Wskazuje na to zaskakująco szczera wypowiedź wiceministra Waldemara Budy, który wyznał, na co zostanie przeznaczona część środków.

Wtorkowe posiedzenie Sejmu było pełne emocji. Posłowie głosowali w sprawie ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. W ramach funduszu dla Polski ma trafił 770 mld złotych. Politycy KO od początku wyrażali obawy, czy środki zostaną przez rząd sprawiedliwie rozdysponowane, dlatego domagali się szerszej dyskusji i stawiali warunki, od których spełnienia uzależnili swoje poparcie dla ustawy. Chodziło między innymi o kontrolę wydatków i realne wsparcie samorządów. KO ostrzegało, że w przypadku bezrefleksyjnego poparcia, PiS może wykorzystać pieniądze na swoje cele. Jak wiemy, Lewica zagłosowała ramię w ramię z partią rządzącą i ustawa ratyfikacyjna została uchwalona.

Dziś na ten temat wypowiadał się na antenie TOK FM Waldemar Buda. Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej został zapytany o podobieństwa zapisów Krajowego Planu Odbudowy i programu PiS. I polityk przyznał z rozbrajającą szczerością, że faktycznie środki z KPO mają pomóc sfinansować założenia „Nowego Ładu” – programu, którego szczegóły PiS ma wkrótce ogłosić.

– W „Nowym Ładzie” znajduje się kompleksowe podejście do wielu segmentów życia społecznego. Pojawią się też dodatkowe elementy, dużo istotniejsze. To o czym pan mówi, to wycinki, fragmenty, które chcieliśmy już pokazać, bo w ramach KPO chcemy je częściowo finansować – wyznał wiceminister Buda. Dodał jednak też, że „Nowy Ład” to program „o innej skali” i „nie opierający się tylko o środki europejskie”.

PiS zwlekało z prezentacją „Nowego Ładu”. Na ten moment znamy tylko nieoficjalne przecieki – mówi się o podniesieniu kwoty wolnej od podatku, ale też zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (choćby przez podwyższenie składki zdrowotnej). Program ma zostać przedstawiony najwcześniej 15 maja.

Źródło: TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie